Parametry zbrojenia — karta Zbrojenie (płyta żelbetowa)

Na karcie Zbrojenie można zdefiniować parametry zbrojenia.

Dostęp

Elementy okna dialogowego

Typy prętów

Zdefiniuj następujące średnice prętów zbrojeniowych:

  • Średnica d1 — średnica prętów zbrojeniowych dolnego zbrojenia głównego.
  • Średnica d1' — średnica prętów zbrojeniowych górnego zbrojenia głównego
  • Średnica d2 — średnica prętów zbrojeniowych dolnego zbrojenia w kierunku prostopadłym do zbrojenia głównego.
  • Średnica d2' — średnica prętów zbrojeniowych górnego zbrojenia w kierunku prostopadłym do zbrojenia głównego
Uwaga: Pręty zbrojeniowe znajdujące się na głównym kierunku zbrojenia są prętami zewnętrznymi, tzn. w zbrojeniu dolnym znajdują się w dolnej warstwie, a w zbrojeniu górnym w górnej warstwie.
Otulina

Zdefiniuj następujące otuliny zbrojenia:

  • Otulina c1 — otulina zbrojenia dolnego
  • Otulina c2 — otulina zbrojenia górnego
  • Wartości c1' i c2' — odległości odpowiednio zbrojenia dolnego i górnego od zbrojenia płyty w drugim kierunku (domyślnie nie są dostępne).
Uwaga: Otulina liczona jest od krawędzi płyty do zewnętrznej powierzchni głównych prętów zbrojeniowych.
Parametry dodatkowe

Określ następujące parametry dodatkowe:

  • Zbrojenie jednokierunkowe. Włączenie tej opcji powoduje, że zbrojenie będzie obliczane jedynie w kierunku głównym (siły występujące na kierunku prostopadłym są pomijane); pozwala to na dwukrotne przyspieszenie obliczeń (należy zwrócić jednak uwagę, że zakłada się uproszczenie polegające na niewielkim wpływie (lub braku wpływu) sił działających na kierunku prostopadłym na zbrojenie główne. W programie nie jest sprawdzana poprawność ustawień przyjętych przez użytkownika — niewłaściwe użycie opcji może prowadzić do niepoprawnych wyników; Normy wymiarowania elementów żelbetowych najczęściej wymagają, aby na kierunku prostopadłym do kierunku zbrojenia głównego rozmieszczone zostało zbrojenie rozdzielcze. Powierzchnia zbrojenia rozdzielczego nie jest obliczana.
  • Zbrojenie dla tarcz w jednej warstwie (osi). W karcie Ogólne należy wybrać typ ściskania i rozciągania, które mają być dostępne dla tej opcji. Po dokonaniu wyboru zbrojenie jest umieszczane w osi elementu żelbetowego (zbrojenie zostanie poddane ściskaniu lub rozciąganiu z powodu działania sił membranowych).

W poniższej tabeli przedstawiono niezbędne parametry zbrojenia jednokierunkowego i zbrojenia dla tarcz w jednej warstwie (osi), gdy są one zaznaczone lub nie.

Opcja zbrojenia

Wymagane parametry

Jednokierunkowe

W jednej warstwie (w osi)

d1

d2

d1'

d2'

c1

c2

Tak

Nie

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Nie

Tak

Tak

Tak

Nie

Nie

Nie

Nie

Tak

Nie

Tak

Nie

Tak

Nie

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

Zbrojenie minimalne

Określ następujące kryteria generowania zbrojenia minimalnego w panelach żelbetowych:

  • Brak. Zbrojenie minimalne nie będzie generowane w panelu.
  • Dla ES, dla których zbrojenie As>0. Zbrojenie minimalne będzie generowane wyłącznie w tych panelach, dla których obliczane zbrojenie jest mniejsze niż zbrojenie minimalne i większe od zera. Jeśli obliczona powierzchnia zbrojenia dla elementu skończonego (trójkątnego) jest równa zero, wówczas minimalne zbrojenie nie będzie tworzone.
  • Dla całego panelu. Minimalne zbrojenie będzie generowane dla całego panelu.

Można również zdefiniować dodatkowe parametry do sterowania zbrojeniem minimalnym, które mogą być dostępne dla norm ACI 318 i EN 1992—1—1:2004 AC:2008 ze wszystkich załączników krajowych.

  • Małe ryzyko zniszczenia kruchego. Minimalne zbrojenie będzie generowane jako 1,2 razy powierzchnia wymagana przy weryfikacji SGN.
  • Wyłącz warunki rozstawu. Minimalne zbrojenie będzie generowane bez ograniczania rozstawu prętów.
  • Wyłącz warunki SLS. Zbrojenie minimalne wymagane do sterowania zarysowania będzie generowane bez uwzględniania warunków SLS.

Zbrojenie minimalne jest dobierane z uwzględnieniem wszystkich kombinacji normowych i wszystkich przypadków obciążeniowych. Zbrojenie może być obliczane dla jednej strony przekroju, dla obu stron oraz dla całego przekroju (dla każdego osobno), w zależności od wymagań normowych.

Program rozpoczyna sprawdzenie od całkowitego zbrojenia minimalnego. Jeśli jest taki warunek, to sprawdza, czy suma zbrojenia dolnego i górnego jest mniejsza niż całkowita. Jeśli jest większa, to warunki są spełnione i obliczenia są przerywane.

Jeśli suma jest mniejsza, to:

  • przyjmowana jest wartość maksymalna powierzchni zbrojenia dolnego i minimalna zbrojenia dolnego.
  • przyjmowana jest wartość maksymalna powierzchni zbrojenia górnego i minimalna zbrojenia górnego.

Sumujemy te dwie maksymalne wartości, po czym dzielimy minimalne zbrojenie całkowite przez naszą sumę. Uzyskany współczynnik oznaczamy przez m. Następnie mnożymy nasz współczynnik przez maksymalne wartości dolnego i górnego zbrojenia. Ich suma będzie równa powierzchni zbrojenia minimalnego całkowitego.

Dane:

AsTotmin

AsUppmin

AsLowmin

AsUpp

AsLow

AsUpp'=max(AsUppmin; AsUpp)

AsLow'=max(AsLowmin; AsLow)

m= AsTotmin/(AsUpp’+AsLow’)

m*AsUpp’+m*AsLow’=AsTotmin.