Ortotropia — podstawy teoretyczne

W trakcie obliczeń płyt ortotropowych w każdym punkcie wyznaczana jest sztywność zastępcza na poziomie przekroju. Dla elementu powłoki płaskiej w 3D sztywność określona jest ona na podstawie macierzy:

Biorąc pod uwagę założenie, że ortotropia definiowana jest jedynie dla elementów płaskich oraz że przekrój jest symetryczny, określenie macierzy sprzęgających stan giętny ze stanem membranowym nie jest konieczne.

Przekroje typów: żebrowanie jednokierunkowe dwustronne, strop skrzynkowy jednokierunkowy, strop skrzynkowy dwukierunkowy oraz gęstożebrowy ruszt są przekrojami symetrycznymi i dla nich powyższe podejście jest w pełni uzasadnione. Dla pozostałych typów powyższe założenie nie jest jednak dokładnie spełnione, stąd też proponowane podejście dla tych typów jest jedynie przybliżeniem.

Płaszczyznę odniesienia należy przyjmować raczej w poziomie środka ciężkości niż jako linię środkową (grubość płyty). Jest to bardziej poprawne podejście szczególnie wziąwszy pod uwagę drgania poprzeczne. Z punktu widzenia obliczania sztywności jest to jednak również przybliżenie, ale jest ono lepsze niż przyjęcie linii środka grubości.

Sztywność dla płyty określona jest na podstawie macierzy:

Sztywności (te odniesione do kierunków ortotropii) dane są przez macierze przyjmujące ogólną postać:

Kierunki ortotropii (a w zasadzie kierunek X) są określane przez użytkownika (definicja wektora kierunku) jak przy definicji układu lokalnego do prezentacji wyników czy zbrojenia V =[vx,vy,vz].

Reguły używane do określania, w jaki sposób zdefiniowany przez użytkownika wektor V generuje kierunek osi X układu ortotropii:

"Kierunek X jest kierunkiem stycznym do płaszczyzny elementu, który jest najbliższy zdefiniowanemu kierunkowi V".

Jeśli {e 1 ; e 2 ; e 3 } tworzą bazę lokalną w danym punkcie elementu (dla płyt w 2D,e i pokrywają się z kierunkami osi globalnych XG, YG) wówczas funkcje trygonometryczne sin α; cos α kąta a zawartego pomiędzy kierunkiem ortotropii X a osią lokalna x1 wyznacza się jako:

Po określeniu funkcji trygonometrycznych s =sin α; c =cos α kąta macierze sztywności są transformowane z układu osi ortotropii XY do kierunków lokalnych na elemencie z wykorzystaniem poniższych wzorów:

gdzie:

T3x3 jest macierzą transformowaną dla tensora 2—go rzędu w 2D (zapisanego jako macierz 3x3)

T2x2 jest macierzą reprezentującą transformacjaę wektora 2D

Zobacz także:

Wzory na elementy macierzy ortotropowych