Analiza sprężysto—plastyczna (wyniki)

Dla prętów o przekroju sprężysto—plastycznym dostępne są takie same wyniki analizy jak dla prętów o standardowych przekrojach: ugięcia, siły wewnętrzne i naprężenia w dowolnym punkcie na długości pręta. Pręty sprężysto—plastyczne mogą następnie być weryfikowane i wymiarowane w programie Robot za pomocą obliczeń dla norm stalowych.

Dodatkowo dla prętów przekroju sprężysto-plastycznym dostępny jest współczynnik uplastycznienia przekroju. Jest to stosunek pola powierzchni uplastycznionej części przekroju do pola powierzchni całkowitej przekroju. Przyjmuje on wartości od 0.0 (dla przekroju w stanie sprężystym) do 1.0 (dla przekroju całkowicie uplastycznionego). Współczynnik uplastycznienia jest prezentowany za pomocą map na prętach.

Inną opcją prezentacji wyników analizy nieliniowej są wykresy Analizy zaawansowanej (menu Wyniki > Zaawansowane > Wykresy). Na wykresach tych można przedstawić przebieg wszystkich wartości wynikowych w czasie procesu iteracji. Dla przykładu mogą to być wykresy zmienności sił lub przemieszczeń danego punktu albo też zależność siły od przemieszczenia w czasie iteracji.

UGIĘCIA

W trakcie analizy sprężysto-plastycznej program Robot wyznacza bezpośrednio ugięcia wewnątrz pręta. Uzyskiwane są wartości przemieszczeń i obrotów węzłów w wewnętrznym podziale pręta. Aby uzyskać ugięcia w dowolnym punkcie pręta, wprowadzona została interpolacja liniowa pomiędzy punktami wewnętrznego podziału.

SIŁY WEWNĘTRZNE

Siły wewnętrzne w pręcie są obliczane tak jak dla analizy liniowej. Na podstawie sił i momentów w węźle początkowym oraz obciążenia na długości pręta program Robot oblicza siły wewnętrzne w dowolnym punkcie pręta.

Jedynie w przypadku analizy P—delta stosowany jest inny algorytm. Siły wewnętrzne w pręcie uwzględniają wpływ mimośrodu spowodowanego ugięciem pręta. Ugięcia są uzyskiwane w punktach wewnętrznego podziału pręta.

NAPRĘŻENIA

W analizie sprężysto-plastycznej normalne naprężenia w przekroju nie są rozłożone liniowo. Są one obliczane niezależnie dla każdej strefy. Niektóre strefy mogą mieścić się w zakresie plastycznym, natomiast inne mogą nadal należeć do sprężystego zakresu naprężeń. Nie da się zatem jednoznacznie określić stanu naprężeń w punkcie na długości pręta.

W tabeli podawane są maksymalne i minimalne wartości naprężeń w przekroju. Dla przekrojów o charakterystyce sprężysto—plastycznej nie są dostępne rozdzielone naprężenia od zginania i sił podłużnych.

Nie jest możliwa dokładna analiza naprężeń w przekroju prętów sprężysto-plastycznych w module Analiza naprężeń.