Wyświetli się karta Definicja dla konstrukcji płaskich, jak pokazana poniżej.
W przypadku konstrukcji płaskiej płaszczyzna przecięcia musi być równoległa do osi OZ. Definicja prostej będzie opierać się na przecięciu się płaszczyzny przecięcia z płaszczyzną OXY. Dodatkowo dla konstrukcji płaskich możliwe jest definiowanie odcinka o określonej długości, dla którego wykonujemy przekrój. Z odcinków takich może składać się dowolna łamana.
Potrzebne punkty mogą być wprowadzane graficznie (przez wskazanie odpowiednich węzłów) lub tekstowo (przez podanie współrzędnych punktów lub numerów węzłów w odpowiednich polach okna dialogowego).
Dla konstrukcji płaskich definicja przecięcia może się odbywać na trzy sposoby:
- Przez podanie dwóch punktów — po wybraniu tej opcji należy podać (graficznie lub wpisując z klawiatury współrzędne punktów) współrzędne dwóch punktów: początku oraz końca odcinka, dla którego prezentowana będzie wybrana wielkość.
- Przez podanie linii równoległej do osi i punkt — należy wybrać oś globalnego układu współrzędnych (oś X lub Y), względem której cięcie jest równoległe. Określ odległość między płaszczyzną cięcia i początkiem układu współrzędnych. Jeżeli definicja przekroju będzie wykonywana graficznie, po wyborze osi wystarczy wskazać węzeł, przez który ma przechodzić przecięcie.
- Przez podanie punktu i kierunku — po wybraniu tej opcji definiowana jest prosta, a nie odcinek. W trybie graficznym sprowadza się to do podania dwóch punktów, w trybie tekstowym należy podać punkt należący do prostej oraz kierunek prostej (dx i dy).
Aby zdefiniować przecięcie dla konstrukcji płaskiej, należy:
- wybrać metodę definicji przecięcia
- określić parametry przecięcia
- nadać nazwę zdefiniowanemu przecięciu
- wybrać kolor przecięcia
- Kliknij opcję Nowy.
Zdefiniowane przecięcie zostanie dopisane do listy przecięć dostępnych na karcie Przecięcia.