Wiatr

Po otwarciu okna Obciążenia klimatyczne i naciśnięciu karty Wiatr na ekranie pojawia się przedstawione poniżej okno.

Powyższe okno podzielone zostało na kilka pól, które zawierają pewne grupy opcji. W górnej części okna znajduje się pole Region informujące o wybranym wiatrowym regionie klimatycznym. Region wiatrowy jest jednym z czynników określających wartość ciśnienia podstawowego wiatru działającego na poszczególne elementy konstrukcji.

Dla normy klimatycznej Eurocode1 (wersja francuska) oraz Eurocode1 (wersja polska) istnieje możliwość wyboru zarówno regionu wiatrowego, jak i regionu śniegowego. Na podstawie wybranych regionów określana jest wartość odniesienia prędkości wiatru Vref,0. W przypadku ogólnej normy klimatycznej Eurocode1 na kartach parametrów klimatycznych nie ma możliwości wyboru regionu wiatrowego, ponieważ nie jest określony kraj. Wówczas istniej możliwość bezpośredniego podania wartości odniesienia prędkości wiatru Vref,0. Również dla normy Eurocode1 (wersja brytyjska) nie ma możliwości wyboru stref klimatycznych, istnieje za to możliwość podania wartości Vref,0.

Poniżej znajdują się pola definiujące wartości następujących parametrów:

Dokładne znaczenie poszczególnych parametrów zostało opisane w normie Eurocode1.

W przypadku normy klimatycznej Eurocode1 (wersja polska) współczynnik kierunku wiatru uzależniony jest od kierunku geograficznego, z którego wieje wiatr. Położenie geograficzne konstrukcji określa się na karcie Parametry ogólne. Dodatkowo w polskiej wersji Eurocode1 karta zawiera również opcje Globalne CDIR. Gdy ta opcja jest zaznaczona, wartość parametru CDIR dotyczy wszystkich kierunków wiatru. Gdy opcja jest wyłączona, to na karcie parametrów w polu CDIR wyświetlana jest wartość współczynnika dla wiatru wiejącego od kierunku geograficznego północnego. Poniżej znajduje się pole Ciśnienie wiatru.

W polu tym istnieje możliwość modyfikacji wartości odniesienia prędkości wiatru Vref,0 wynikającej z wybranego regionu wiatrowego (dla wersji francuskiej i polskiej normy Eurocode1). Ponadto mamy możliwość modyfikacji wartości qref. Wartość charakterystyczna średniego ciśnienia prędkości wiatru qref jest następnie używana podczas generacji obciążeń klimatycznych. Występują następujące zależności pomiędzy wielkościami:

W polu Współczynnik topografii podaje się wartość współczynnika Ct(z).

W polu Typ terenu określony może zostać typ terenu, na którym znajduje się konstrukcja. Po wyborze kategorii terenu automatycznie zmieniane są wartości parametrów: Kt, z0 i Zmin. Wartości tych parametrów można również określić ręcznie.

W dolnej części okna dialogowego określona może zostać wartość współczynnika Cd:

Ciśnienie wiatru zależy (poprzez współczynnik ekspozycji) od wysokości budynku. W zależności od smukłości budynku (h/b) ciśnienie jest przyjmowane jako stałe lub skokowo zmienne po wysokości budynku. Wysokość odniesienia określa, dla jakiej wysokości obliczany jest współczynnik ekspozycji. W programie Robot wysokość odniesienia jest automatycznie przyjmowana na podstawie wytycznych w punkcie 10.2.2 ENV 1991-2-3. W uproszczeniu, dla ścian pionowych budynków o wysokości h większej niż szerokość b, wyznaczane są kolejne strefy o wysokości b i wysokość odniesienia jest przyjmowana jako maksymalna współrzędna strefy. Dla dachów wysokość odniesienia jest równa wysokości kalenicy.

Naciśnięcie przycisku Współczynnik powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym określone mogą zostać współczynniki dla obciążenia wiatrem.