Opcja służy do definiowania warstw gruntu znajdującego się pod ławą fundamentową. Opcja dostępna jest po:
Jeżeli wybrana zostanie jedna z powyższych opcji, na ekranie wyświetli się następujące okno:
Po zdefiniowaniu podstawowych właściwości gruntu pozostałe parametry obliczane są automatycznie i wyświetlane w postaci tabelarycznej. Pole z nazwą zawiera listę wcześniej zdefiniowanych gruntów. Kiedy jeden z nich został wybrany, tabela wypełnia się danymi.
Poniższa tabela prezentuje tylko te właściwości gruntu, które stosowane są podczas obliczeń dla ław fundamentowych.
Podstawowe parametry gruntu mogą być zmieniane; po zatwierdzeniu nowych wartości pozostałe parametry zostaną automatycznie wyliczone i wyświetlone w tabeli. Pola tabeli za wyjątkiem pól z parametrami podstawowymi nie są aktywne.
W module ław fundamentowych istnieje możliwość zapisu przycisk Zapisz) zdefiniowanego profilu gruntowego w celu wykorzystania go w kalkulatorach. Profil zapisywany jest jako plik bazy danych XML.
Profil geotechniczny zawiera wszystkie informacje o parametrach gruntu i może być dowolnie przenoszony pomiędzy stanowiskami i wykorzystywany w innych modułach programu Robot oraz kalkulatorach.
Po naciśnięciu przycisku Edycja bazy na ekranie pojawia się pokazane poniżej okno dialogowe.
Opcja ta umożliwia wprowadzenie gruntu o dowolnych parametrach do bazy dostępnych gruntów.
Definicja nowego gruntu powinna zaczynać się od wybrania w polu Nazwa jednego z już istniejących gruntów. Po opuszczeniu tego pola program automatycznie wczyta dane charakterystyczne dla danego gruntu. Po tej operacji można dokonać dowolnej modyfikacji parametrów, jak również samej nazwy gruntu.
Grunt znajdujący się pod ławą fundamentową może być podzielony na odcinki, które charakteryzują się różnym uwarstwieniem gruntu. Pokazuje to przedstawiony poniżej rysunek. Geometria odcinka jest definiowana poprzez podanie współrzędnych początku i końca odcinka w lewej górnej części okna dialogowego.
Współczynnik sprężystości obliczony automatycznie dla danych warunków gruntowych, może być modyfikowany przez użytkownika.
W programie istnieje również możliwość definicji poziomu występowania lustra wody gruntowej oraz poziomu posadowienia. Ponadto, użytkownik może zdefiniować miąższości naziomów (po jednej lub obu stronach ławy). Obciążenie pionowe od gruntu naziomu jest wtedy wyliczane automatycznie przez program.
Opcja Naprężenia gruntu określa w jaki sposób przyjmowane są dopuszczalne naprężenia w gruncie. Jeżeli włączona jest opcja wyliczane, to wartość dopuszczalnego naprężenia w gruncie zostanie obliczona automatycznie według przyjętej normy dla gruntów zdefiniowanych w tabeli. Opcja dopuszczalne pozwala użytkownikowi na określenie własnej wartości naprężenia dopuszczalnego w gruncie.
Patrz również: