Lista dostępnych funkcji

left (inscription, max_length, suffix)

Zwraca zawartość zmiennej tekstowej "inscription", której długość nie przekracza wartości "max_length". W przeciwnym razie zwraca początkowe ("max_length" — długość "suffix") znaki wartości zmiennej "inscription". Przykład:

left ("to jest długi opis", 10 "...") zwraca następujący tekst "to jest..."

digits (number, amount_of_significant_numbers)

Zwraca pierwszy parametr liczbowy "number" z dokładnością określoną przez drugi parametr: "amount_of_significant_numbers". Przykład:

Wprowadzenie następujących cyfr (1/6, 4) daje w wyniku liczbę: 0.1667

valid (expressions)

Ogólnie wartość zmiennej "expression" stanowi tekst (który może przyjąć postać określonej liczby) lub tak zwany błąd (niepowodzenie). Błąd może wystąpić, gdy niemożliwe jest wywołanie funkcji (to jest błąd) lub gdy funkcja odpowiada na wywołanie, ale zwraca komunikat o błędzie (to jest niepowodzenie). Błąd/niepowodzenie może zwracać informacje o błędzie/niepowodzeniu za każdym razem, gdy wykonywane jest zadanie z użyciem jednej z tych wartości. Funkcja o nazwie "valid" zapewnia jedynie możliwość zmiany błędu/niepowodzenia na pustą wartość tekstową. Przykład:

"steel weight = " . valid(@beam("steel","kg") . "kg")

Metoda @beam ("steel", "kg"), nawet jeśli zostanie wywołana prawidłowo, nigdy nie zwróci wartości zero, bo taka wartość nie miałaby zastosowania. Dlatego w takim przypadku wywołanie metody zakończy się niepowodzeniem. Jeśli funkcja "valid" nie została użyta w powyższym wyrażeniu, w odniesieniu do tej bryły nie wyświetli się żaden tekst (co jest rozsądnym rozwiązaniem). W powyższym przykładzie zastosowanie funkcji "valid" w sytuacji niepowodzenia zwraca wartość tekstową "steel weight = ".

var (name_of_ROBOT_variable)

Funkcja zwraca wartość wewnętrznej zmiennej używanej przez program Robot. Więcej informacji na temat tych i innych zmiennych można uzyskać, otwierając okno Ustawienia strony (karta Parametry). Przykłady:

var ("PROJECT_NAME") zwraca nazwę aktualnie otwartego projektu

var ("PAGE_NUMBER") zwraca liczbę pierwszej strony dokumentu (serię cyfr stanowiących sumę dla pojedynczego dokumentu)

pageno ()

Funkcja zwraca numery stron pojedynczego dokumentu (liczonych od zera), na których występują cyfry. Przykład:

"Page". (1 + pageno()). "/" . numpages()

Jeśli dokument zawiera trzy strony z cyframi, to na kolejnych stronach będzie zawarty następujący tekst:

"Page 1/3"

"Page 2/3"

"Page 3/3"

numpages()

Funkcja zwraca liczbę stron, które składają się na jeden dokument. Przykład:

Zobacz przykład użycia funkcji pageno ().