Obciążenia

Po uruchomieniu opcji Analiza szczegółowa odczytywane są wszystkie siły skupione dla przypadku obciążeniowego, który okazał się decydujący w trakcie weryfikacji normowej pręta. Jeśli najbardziej niekorzystnym przypadkiem obciążeniowym przy weryfikacji pręta był przypadek np. STAŁE1, to wówczas zostaną odczytane wszystkie siły skupione wchodzące w skład tego przypadku. Jeśli natomiast przypadkiem decydującym okazała się kombinacja lub kombinacja normowa, to odczytane zostaną wszystkie siły skupione wchodzące w skład przypadków prostych stanowiących składowe kombinacji.

Przypadek decydujący jest automatycznie wpisywany do pola edycyjnego Obciążenia automatyczne. Rozpoznane automatycznie siły skupione są wizualizowane na rysunku z podaniem numeru siły i jej współrzędnej. Układ współrzędnych jest domyślnie położony w początku pręta.

Użytkownik może zweryfikować poprawność rozpoznania sił skupionych przechodząc na kartę Siły skupione.

Program ustawiany jest domyślnie w trybie automatycznym (opcja Obciążenia/Automatyczne). Oznacza to, że w obliczeniach będą używane przypadki obciążenia wcześniej zdefiniowane przez użytkownika. Dla aktualnego lub aktualnych przypadków obciążeniowych odczytane zostaną wszystkie siły zewnętrzne i wewnętrzne i tylko one będą brane do obliczeń.

Jeśli użytkownik chce wprowadzić nowy przypadek obciążenia, to musi przejść do trybu ręcznego.

W trybie automatycznym użytkownik nie ma możliwości zmiany położenia siły na długości elementu jak również jej wartości. Dlatego pola Pozycje i Wartość nie są aktywne. Użytkownik może zmieniać jedynie informacje dotyczące szerokości oparcia (pole Docisk ss) i położenia na wysokości belki (pole Położenie).

Domyślnie współrzędne położenia sił są podawane w jednostkach relatywnych. Możliwe jest wpisanie wielu sił dla tej samej współrzędnej w ramach jednego przypadku obciążeniowego.

Aby zdefiniować inne przypadki obciążeniowe do obliczeń, należy nacisnąć przycisk Lista. Po wybraniu nowych przypadków obciążeniowych program uaktualnia zestaw sił zgodnie z zadaną selekcją.

Założono, że do obliczeń brane będą tylko te siły, które powodują ściskanie środnika lub żebra.

Wszystkie siły są domyślnie ustawiane na pozycji od góry (karta Siły/Położenie)

Jeśli siła skupiona nie jest przekazywana punktowo na pas belki, lecz obciąża belkę na pewnej długości docisku, to można zdefiniować tę odległość w polu Siły/Docisk ss.

Można również zdefiniować współczynnik długości wyboczeniowej dla analizowanego środnika (patrz: Siły/Beta_w). Współczynnik ten będzie wykorzystywany, jeśli będzie prowadzona analiza użebrowanego środnika pod rozpatrywaną siłą skupioną (Kontrola / Stateczność środnika przy ściskaniu). Istnieje możliwość wyboru z listy najczęściej używanych współczynników lub zdefiniowania nowej wartości tego współczynnika.