Modyfikowanie wartości obciążenia za pomocą formuł matematycznych

W programie Robot istnieje możliwość definicji obciążeń konstrukcji za pomocą formuł definiujących obciążenia zgodnie ze składnią pliku danych STR. Ta metoda pozwala na opis i zapis formuł matematycznych jako wartości obciążeń.

Definicja tekstowa obciążeń może zostać wprowadzona na karcie Edycja tekstowa.
  1. Na standardowym pasku narzędzi wybierz opcję Obciążenia z listy układów. Wyświetla się tabela Obciążenia i otwiera się okno dialogowe Typy obciążenia .
  2. Wybierz numer przypadku obciążenia z listy zdefiniowanych przypadków. W tabeli Obciążenia wyświetlają się właściwości wybranego przypadku obciążenia.
  3. Przejdź do karty Edycja tekstowa okna dialogowego Obciążenia .
  4. Wprowadź odpowiednią formułę w kolumnie Wartości obciążenia.

Przykłady formuł

Siła węzłowa
Siła węzłowa o wartości =(100+50/2), na kierunku Z, obrócona o kąt alfa=20.
fz=(100+50/2) al=20
Obciążenie jednorodne
Obciążenie równomiernie rozłożone na długości całego pręta o wartości 15 w kierunku X oraz 23 w kierunku Z, w lokalnym układzie współrzędnych pręta, zrzutowane na jego oś.
px=15 pz=23 lok rzut
Obciążenie trapezowe (2p)
Obciążenie trapezowe w globalnym układzie współrzędnych w kierunku osi Z, o początku w połowie długości pręta (wartość = —5), a końcu w 3/4 długości pręta (wartość = —15).
x=0.5 pz= —5 do x=0.75 pz= —15 rel
Siła prętowa
Obciążenie siłą skupioną o wartości 100 w kierunku osi Z oraz momentem zginającym względem osi Y = 50 w lokalnym układzie współrzędnych w odległości 7 od początku pręta.
Fz=100 Cy=20 x=7 lok
Obciążenie momentem rozłożonym
Moment względem osi X o wartości = 15 i osi Y o wartości = 25 rozłożony na długości całego pręta w lokalnym układzie współrzędnych.
mx=15 my=25 lok
Temperatura
Obciążenie termiczne na pręcie (wzdłuż lokalnej osi pręta), równomierne ocieplenie X=15°C oraz różnica temperatur pomiędzy górną i dolną powierzchnią przekroju pręta w lokalnym kierunku Z=20°C.
tx=15 tz=20
Dylatacja
Skrócenie pręta o względną wartość (Dl / l) =0.05.
dyl= — 0.05 rel
Przemieszczenie wymuszone pręta
Przemieszczenie węzłowe w kierunku X = 5, Y = 7 w globalnym układzie współrzędnych.
ux=5 uy=7