Po wybraniu karty Punkty podziału lub naciśnięciu przycisku Punkty w oknie dialogowym Kolumny na ekranie pojawia się pokazane poniżej okno dialogowe. Mogą w nim zostać określone punkty, dla których prezentowane będą wartości w tabeli.
Uwaga: Karta pojawia się w oknie dialogowym Słupy dla wielkości wynikowych dla prętów (przemieszczenia, siły).
Jeżeli wybrana zostanie opcja N — punktów na długości pręta, to w odpowiednim polu określona może zostać liczba punktów (w tym węzeł początkowy i końcowy pręta) rozłożonych równomiernie na długości pręta, dla których prezentowane będą wartości. Domyślnie N=2, co oznacza, że wartości wybranych do prezentacji wielkości będą przedstawiane w tabeli jedynie dla początku i końca pręta. Dla N=3 w środku pręta zostanie dodany punkt (pręt zostanie podzielony na dwa równe odcinki), w którym dodatkowo przedstawiane będą wyniki. Punkt podziału można również określić, wybierając opcję Względna współrzędna punktu. Należy podać liczbę z przedziału (0,1) określającą odległość punktu od początku pręta w stosunku do długości pręta. Jeżeli wybrana zostanie karta Punkty charakterystyczne, to będzie można określić punkt na długości pręta (podając odległość od początku pręta — bezwzględnie lub względnie), w którym należy przedstawić wartości wybranych wielkości. Wartości będą prezentowane w tabeli.
Poniższe opisy zostaną dodane do kolejnych punktów.
- Auto — punkty wygenerowane automatycznie (są to punkty podziału pręta na elementy skończone, generowane w miejscu przecięcia prętów lub węzłów położonych na pręcie).
- Defin. — punkty zdefiniowane przez użytkownika
- Zero, Min/Max — punkty charakterystyczne na pręcie (miejsca, w których wartość wybranej wielkości jest równa zeru, punkty ekstremalnych wartości wybranej wielkości). Przy obliczaniu wartości Min/Max i położenia punktów, w których wybrana wartość jest równa zeru, przyjmuje się podział elementu skończonego na 50 równych części.
- Min/Max — wartości ekstremalne (min/max) wybranej wielkości są poszukiwane w punktach wynikających z tego podziału.
- Zero — położenia punktów, w których wybrana ilość jest równa zero, są obliczane przy użyciu interpolacji liniowej. Uwzględniane są wartości z dwoma punktami, w których wybrana ilość przyjmuje znak minus. Interpolacja liniowa pomiędzy tymi wartościami określa położenie punktu, w którym wybrana ilość jest równa zero.
W dolnej części okna znajdują się trzy przyciski:
- Odśwież — uaktualnienie listy punktów (po zmianach dokonanych przez użytkownika), w których podawane będą wartości wybranych do prezentacji wielkości.
- Usuń — usunięcie punktów na długości pręta, w których podawane miały być wartości wybranych do prezentacji wielkości.
- Dodaj — dodanie punktów na długości pręta, w których podawane będą wartości wybranych do prezentacji wielkości.