Po wywołaniu polecenia Wzorzec zbrojenia i wybraniu karty Zbrojenie konstrukcyjne na ekranie pojawi się pokazane poniżej okno dialogowe.
W powyższym oknie dialogowym znajdują się opcje umożliwiające określenie następujących rodzajów zbrojenia konstrukcyjnego:
- Zbrojenie przeciwskurczowe. Celem tego zbrojenia jest ograniczenie zarysowania betonu, przeciwstawianie się ewentualnym momentom skręcającym bądź zginającym w odniesieniu do wysokości przekroju. Dodatkową funkcją jest wzmocnienie szkieletu zbrojenia. W ramach owej opcji użytkownik może narzucić średnicę zbrojenia bądź ustawić na AUTO. W tym przypadku program sam dobierze optymalną średnicę na podstawie zaleceń normowych. Dodatkowo istnieje możliwość zdefiniowania kryteriów stosowania zbrojenia przypowierzchniowego w zależności od wysokości belki oraz poprzez określenie maksymalnego rozstawu między prętami zbrojenia.
- Zbrojenie transportowe. Odnosi się do belek prefabrykowanych i pełni funkcję zbrojenia potrzebnego do transportu prefabrykatu. Po naciśnięciu przycisku Typ stali otwierane jest dodatkowe okno dialogowe, w którym można zdefiniować typ stali dla tego rodzaju zbrojenia.
- Zbrojenie montażowe jest obliczeniowo zbędne. Generowane jest ono jako uzupełnienie zbrojenia, które wynika z obliczeń wytrzymałościowych. Może być określone przez podanie średnicy z listy bądź uzależnione od średnicy prętów zbrojenia głównego. Jeżeli to zbrojenie ma być brane pod uwagę w obliczeniach nośności, to należy włączyć opcję Uwzględnianie w obliczeniach nośności. Opcja Przeciąganie prętów dla L < dotyczy zbrojenia montażowego; włączenie tej opcji wymusza przeciągnięcie prętów głównych (łączenie sąsiadujących prętów głównych), a tym samym rezygnację z prętów zbrojenia montażowego, jeżeli długość prętów montażowych jest mniejsza od zdefiniowanej długości ‘l’. Długość pręta montażowego jest tu rozpatrywana jako długość teoretyczna (bez uwzględnienia zakotwień), tzn. jest to teoretyczny odcinek, na którym zbrojenie główne nie jest wymagane (między miejscami zerowymi na wykresie powierzchni zbrojenia teoretycznego). Należy tutaj zaznaczyć, że opcja przeciągania prętów głównych ma znaczenie jedynie w przypadku, gdy jako segment zbrojenia zaznaczona jest opcja Cała belka na karcie Ogólne (w przeciwnym wypadku pręty zbrojenia głównego przypisane do różnych segmentów nie mogą się łączyć i pomiędzy nimi generowane jest zbrojenie montażowe).
- Zabezpieczenie zbrojenia głównego. Włączenie opcji powoduje generację zbrojenia na skrajnych podporach wpływających wzmacniająco na zakotwienie prętów głównych oraz zapobiegające wygięciu się haka, a co za tym idzie odłupaniu się betonu. Umieszczane jest ono w przypadku prętów zakończonych hakami pod kątem 90 stopni.
- Typ stali jak dla zbrojenia podłużnego/poprzecznego. Opcja ta pozwala określić typ stali dla wszystkich elementów zbrojenia konstrukcyjnego za wyjątkiem zbrojenia transportowego, które posiada odrębną definicje typu stali. Jeżeli dla zbrojenia montażowego wybrana została opcja Uwzględnianie w obliczeniach nośności, to należy ustawić typ stali na taki sam jak w zbrojeniu podłużnym. W przeciwnym wypadku obliczenia mogą być niepoprawne.
W dolnej części okna dialogowego znajduje się przycisk Zbrojenie zszywające. Jego naciśnięcie powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym zdefiniowany może zostać kształt, średnicy lub ewentualnie rozstaw zbrojenia zszywającego w belce teowej.
Uwaga: Użycie opcji Zbrojenie zszywające ma sens jedynie w przypadku belek teowych.