Parcie gruntu — parametry

Użyj tego okna dialogowego, aby określić parametry obciążenia gruntu.

Dostęp
  • Kliknij kolejno opcje Obciążenia Obciążenia specjalne Parcie gruntu.

Karta Grunty

Na karcie zdefiniowane mogą zostać następujące parametry:

Dane geometryczne elementu oporowego i gruntu
Poziom gruntu
Identyfikuje współrzędną położenia poziomu gruntu Z w modelu konstrukcji. Nie można zmienić tej wartości, ponieważ odpowiada ona poziomowi pierwszej warstwy gleby zdefiniowanej w tabeli.
Nachylenie gruntu
Kąt nachylenia gruntu do poziomu.
Pochylenie ściany
Kąt odchylenia elementu oporowego od pionu B.
Uwaga: Wartość obręczy dla współczynnika Kp jest poprzedzona znakiem plus (+); natomiast, dla współczynnika Ka jest poprzedzona znakiem(—), jeśli element jest nachylony w kierunku ziemi.
Odległość od innego obiektu
Ta wartość powinna zostać zdefiniowana, jeżeli ma zostać uwzględnione zmniejszenie parcia wywołane innymi obiektami istniejącymi w pobliżu.
Poziom wody gruntowej
Ta wartość jest określona we współrzędnych globalnych (w odniesieniu do poziomu gruntu). Wartość powinna zostać zdefiniowana, jeżeli ma być brane pod uwagę zmniejszenie parcia wywołane obecnością wody gruntowej. Położenie poziomu wody gruntowej jest wyświetlane w przekroju poprzecznym gruntu.
Zapamiętaj: Obecność wody gruntowej wpływa na wartość ciśnienia, ponieważ powoduje zmniejszenie kompresji gruntu i ciśnienia wody.
Skala danych
Dane, które określają pracę gruntu, która wynika z przemieszczania się elementu oporowego. Przemieszczenie określone jest za pomocą obrotu elementu r, które w przybliżeniu przyjęto jako stosunek f/H (przemieszczenie korony / wysokość elementu). Tryb pracy gruntu może być określony jako:
  • Aktywny nacisk Ka —> ρa ≤ ρ < 0
  • Parcie spoczynkowe Ko —> ρ = 0
  • Nacisk bierny Kp —> 0 < ρ ≤ ρp
  • Wartość graniczna lub pośrednia.
Tabela
Tabela służąca do definiowania uwarstwienia gruntu.
Wybierz typ gruntu w kolumnie Nazwa, a następnie określ uwarstwienie gruntu w kolumnie Poziom lub Grubość.
Tabela pozwala uzyskać dostęp do bazy gruntu, która jest domyślną bazę danych określonych w oknie dialogowym Preferencje zadania. (Można edytować listę baz danych, klikając opcję Narzędzia > Preferencje zadania na karcie Bazy > Baza gruntów).
Wykres uwarstwienia gruntu i skali głębokości.
Wpisz nazwę w polu Profil, a następnie kliknij przycisk Zapisz, aby zapisać bieżący profil jako plik XML.
Kliknij przycisk Otwórz, aby wybrać plik XML.
Edycja bazy gruntów
Kliknij ten przycisk, aby otworzyć bazę gruntów.

Karta Obciążenia

Można zdefiniować obciążenia zewnętrzne przyłożone do gruntu na karcie Obciążenia. Obciążenia definiowane są w tabeli w dolnej części okna dialogowego. Każde kolejne obciążenie ma nazwę oraz listę parametrów zależną od typu obciążenia. Zdefiniowane mogą zostać następujące typy obciążenia:

Dodatkowo może zostać wybrany typ rozkładu parcia związany z następującymi normami:

Karta Wyniki

Na karcie prezentowane są:

Naciśnij klawisz Notka obliczeniowa, aby otworzyć edytor tekstu z notką, która zawiera zestaw danych i otrzymane wykresy parcia. Kliknij przycisk OK, aby zamknąć okno dialogowe, i uruchom przygotowanie do generacji obciążeń.