Po otwarciu okna dialogowegoObciążenia klimatyczne i naciśnięciu karty Parametry ogólne na ekranie pojawia się przedstawione poniżej okno.
Okno zawiera podstawowe opcje, które są wymagane przez klimatyczną normę narodową wybraną w Preferencjach zadania. Po wybraniu przez użytkownika opcji w prawym, górnym rogu okna prezentowana jest ikona, która schematycznie przedstawia wybraną opcję.
W górnej części okna znajdują się następujące opcje:
- Departament — umożliwia wybór departamentu (regionu), w którym znajdować będzie się konstrukcja.
- Gmina — umożliwia wybór gminy, w którym znajdować będzie się konstrukcja.
- Wysokość nad poziomem morza — umożliwia podanie wysokości nad poziomem morza, na której znajduje się konstrukcja.
Uwaga: Wysokość nad poziomem morza musi być podawana w metrach.
Okno dialogowe podzielone zostało na kilka pól, które zawierają pewne grupy opcji. W górnej części okna w polu Wymiary konstrukcji znajdują się opcje:
- Wysokość konstrukcji — umożliwia definiowanie wysokości konstrukcji; na podstawie tego wymiaru wyznaczane jest ciśnienie wiatru,
- Poziom odniesienia — określa poziom odniesienia konstrukcji. Obciążenia klimatyczne nie są generowane dla elementów konstrukcyjnych poniżej poziomu odniesienia.
W polu Zmiana obciążenia ciągłego na węzłowe znajdują się następujące opcje:
- Dla wszystkich prętów obwiedni — jeżeli ta opcja jest wybrana, to obciążenia klimatyczne wygenerowane dla wszystkich prętów obwiedni konstrukcji zostaną zamienione na obciążenia węzłowe.
- Dla prętów z listy — jeżeli ta opcja jest wybrana, to obciążenia klimatyczne wygenerowane dla wybranych prętów obwiedni konstrukcji zostaną zamienione na obciążenia węzłowe. Wybrane pręty należy wprowadzić w pole Lista. Lista prętów może być wybierana przez użytkownika ręcznie (poprzez podanie numerów) lub graficznie. Obciążenia klimatyczne dla wybranych prętów będą generowane w węzłach prętów.