Parametry analizy sejsmicznej (EC 8 — Ogólny)

Parametry analizy sejsmicznej konstrukcji zależą od wyboru normy sejsmicznej, która będzie wykorzystywana podczas obliczeń konstrukcji poddanej wpływom obciążeń sejsmicznych.

Dostęp
Wybierz normę sejsmiczną EC 8 — Ogólne (wymagania zaadaptowane dla Europy i przedstawione w normie Eurocode 8) w oknie dialogowym Definicja nowego przypadku lub kliknij przycisk Parametry w oknie dialogowym Typy analizy .

Aby przeprowadzić analizę sejsmiczną według zasad podanych w tej normie, należy zdefiniować następujące parametry:

ag
Określa wymiarujące przyspieszenie drgań gruntu typu A, zgodnie z wytycznymi lokalnych władz. Wymiarujące przyspieszenie drgań gruntu jest definiowane względem wzorcowej wartości szczytowej przyspieszenia drgań gruntu typu A agR oraz współczynnika ważności γ wyprowadzonego na podstawie klasy budynku:

ag = γ × agR

q
Określić wartość współczynnika zachowania zgodnie z punktem 3.2.2.5.
Jest to współczynnik redukcji wymiarującego spektrum odpowiedzi w odniesieniu do sprężystego spektrum odpowiedzi. Można edytować tę wartość po wybraniu opcji Spektrum wymiarowane.
Uwaga: Współczynnik zachowania q powoduje zmniejszenie spektrum wymiarowanego. W ten sposób są również zmniejszane sejsmiczne obciążenia i wynikowe siły wewnętrzne. Jednakże, jak określono w punkcie 3.2.2.5, przemieszczenie w oparciu o spektrum odpowiedzi wymiarowania jest mnożone przez współczynnik zachowania K. Dlatego, zwykle takie przemieszczenia nie są redukowane w odniesieniu do sprężystego spektrum odpowiedzi.
Spektrum
Wybierz spektrum wymiarowane lub sprężyste, jak określono w punkcie 3.2.2.
Zwrot
Określ, czy zwrot jest poziomy lub pionowy.
Parametry opisujące spektrum odpowiedzi
Następujące parametry mogą być zdefiniowane w krajowym aneksie do normy 1998—1—1:2004 — Ogólne.
  • S — Współczynnik dla gruntu,
  • B — β współczynnik dla dolnego ograniczenia dla spektrum wymiarowania poziomego,
  • Tb, Tc, Td — parametry okresu (s).

    Spektrum odpowiedzi jest obliczane na podstawie tych parametrów zgodnie z formułami dla sprężystego spektrum odpowiedzi (3.2.2.2 i 3.2.2.3) i spektrum wymiarowanego dla analizy sprężystej (3.2.2.5).

Definicja mimośrodu
Otwiera okno dialogowe Definicja mimośrodów masy , w którym można określić sposób uwzględnienia przesunięcia masy o mimośród w analizie sejsmicznej.
Definicja kierunku
Otwiera okno dialogowe Kierunek, w którym można zdefiniować kierunek wymuszenia analizy sejsmicznej lub spektralnej.
Filtry
Otwiera okno dialogowe Filtry, w którym można określić liczbę postaci, które mają być brane pod uwagę podczas analizy dynamicznej konstrukcji.
Postać residualna
Pozwala obliczyć siły pseudostatyczne dla postaci residualnej.

Szczegóły dotyczące tej metody analizy konstrukcji można znaleźć w wymienionej normie.