Konfiguracja (wymiarowanie drewna)

Okno dialogowe Konfiguracja służy do określenia parametrów wykorzystywanych podczas weryfikacji pręta drewnianego (normy CB71 i EC5). Okno dialogowe może być otwarte po naciśnięciu przycisku Konfiguracja znajdującego się w oknie dialogowym Obliczenia. Na ekranie pojawia się pokazane na poniższym rysunku okno dialogowe (pokazane zostało okno dialogowe dla normy CB71).

W powyższym oknie podane mogą zostać następujące parametry obliczeniowe:

Jeżeli opcja Nie brać pod uwagę składowych prętów złożonych jest włączona, to w trakcie obliczeń prętów złożonych nie będą uwzględniane składowe tych prętów.

Jeżeli opcja Uwzględnianie wpływu ścinania w obliczeniach ugięć jest włączona, to podczas obliczeń wartości przemieszczeń brany będzie pod uwagę wpływ ścinania. Jeżeli opcja Obliczenia ogniowe jest włączona, to podczas obliczeń prowadzona będzie analiza pręta, którego przekrój uległ nadpaleniu.

Wartość podana w polu edycyjnym Procent obciążeń eksploatacyjnych traktowanych jako obciążenia długotrwałe jest wykorzystywana podczas obliczeń współczynnika amplifikacji.

Wybrana wartość średniej wilgotności drewna ma wpływ na obliczenia współczynników redukcyjnych dla wytrzymałości (przy ściskaniu i zginaniu): humflex i humcom.

Dla normy Eurocode 5 dostępny jest przycisk Klasyfikacja przypadków obciążeniowych — czas trwania. Po naciśnięciu tego przycisku pojawia się dodatkowe okno dialogowe, w którym nadane mogą zostać klasy obciążenia zdefiniowanym przez użytkownika prostym przypadkom obciążeniowym. W zależności od czasu trwania obciążenia wyznaczana jest wartość współczynnika modyfikacji wytrzymałości drewna (kmod).

W przypadku normy CB71 dostępny jest dodatkowo przycisk Wilgotność; po naciśnięciu tego przycisku pojawia się dodatkowe okno dialogowe Wilgotność drewna, w którym określone mogą zostać parametry wilgotności drewna.

W środkowej części okna dialogowego znajduje się przycisk Wyłącz z obliczeń siły wewnętrzne, którego naciśnięcie powoduje otwarcie dodatkowego okna dialogowego Wyłączenie sił wewnętrznych. W oknie tym określone mogą zostać graniczne wartości sił wewnętrznych (pozwala to na pominięcie ‘nieistotnych’ wartości sił dla konkretnego przekroju). Ponadto wybrane mogą zostać jednostki prezentacji wyników wymiarowania prętów. Wyniki mogą być prezentowane w jednostkach używanych w wybranej normie drewnianej lub w jednostkach używanych w programie Robot

W dolnej części okna dialogowego znajduje się lista wyboru przypadku obciążeniowego (obciążenie stałe), dla którego wyznaczone przemieszczenia będą traktowane jako ugięcia wstępne konstrukcji. Opcja Uwzględniaj ugięcia od przypadku musi być wtedy włączona.

Patrz również:

Klasyfikacja przypadków obciążeniowych