W programie Robot możliwa jest obecnie weryfikacja i wymiarowanie amerykańskich prefabrykowanych kratownic typu JOIST.
Nośności belek stropowych są zdefiniowane w bazie przekrojów stworzonej na podstawie katalogu przekrojów BELKI STROPOWE — 41. WYDANIE STANDARDOWYCH SPECYFIKACJI TABELE OBCIĄŻEŃ I TABELE CIĘŻARÓW DLA STALOWYCH BELEK STROPOWYCH I DŹWIGARÓW STROPOWYCH.
Opcja weryfikacji / wymiarowania elementów typu kratownicowego (US joists) jest dostępna w programie Robot jedynie dla jednej z wymienionych norm amerykańskich: ASD, LRFD lub ANSI.
W przypadku elementów typu kratownicowego (US joists), nośność elementów jest podawana:
W module służącym do wymiarowania / weryfikacji elementów stalowych programu Robot proces obliczeniowy elementów typu kratownicowego (US Joists) przebiega w podobny sposób, jak dla standardowych elementów (dostępne są takie same okna dialogowe do definicji grup prętów, obliczeń, konfiguracji). Takie podejście pozwala na przeprowadzenie w jednej sesji obliczeniowej zarówno weryfikacji prętów standardowych, jak i prętów typu JOIST.
Wyniki są przedstawiane podobnie jak dla prętów standardowych; wyniki skrócone są analogiczne jak dla standardowych prętów stalowych; nieco inaczej będą przedstawiane wyniki szczegółowe; związane to jest ze specyfiką elementu kratownicowego.
Weryfikacja elementu kratownicowego (US joist) polega na wyznaczeniu zastępczego obciążenia przyłożonego do elementu (na podstawie znajomości maksymalnego momentu zginającego My) i porównania go z wartością nośności dopuszczalnej odczytaną z bazy. Weryfikacja przemieszczeń polega na sprawdzeniu, czy obciążenie zastępcze nie przekracza granicznego obciążenia wywołującego ugięcie pręta (1/240*L lub 1/360*L).
Wymiarowanie rodziny składającej się z elementów kratownicowych (US joist) polega na znalezieniu takiego elementu (o długości odpowiadającej wszystkim reprezentantom grupy), którego nośność jest najbardziej zbliżona do poziomu przyłożonego obciążenia (ale nie może go przekroczyć). Dostępne opcje optymalizacyjne pozwalają na dobór takich elementów, które w najlepszy sposób spełniają kryteria wybrane przez użytkownika (optymalizacja ze względu na wagę i na przekrój).
Pręty składające się z elementów typu kratownicowego (US joists) mogą być grupowane tylko pod warunkiem, że w skład grupy będą wchodzić elementy o tej samej długości.