Menu Plik
Umożliwia eksport bieżącego widoku do formatów rysunkowych AutoCAD DXF i DWG oraz poprzez komponent firmy Autodesk RealDWG.
Opcja ta umożliwia parametryzowanie eksportu formatów rysunkowych AutoCAD DXF i DWG. Po jej uruchomieniu wyświetlane jest okno Opcje eksportu, w którym zdefiniowany mogą zostać wzorzec szablonu oraz cechy, które maja być przejęte z warstw lub styli wymiarowania.
Podczas eksportu wykorzystywane są bieżąco style rysunkowe szablonu (dla wymiarowania i tabel) oraz następujące warstwy:
L_BARS — pręty zbrojeniowe
L_CHART — wykresy
L_DIM — wymiary
L_GEO_LINE — obrys geometrii
L_GEO_SOLID — wypełnienie elementów żelbetowych
L_SYMB_SECT — symbol przekroju
L_TEXT — wszystkie teksty i opisy.
Wszystkie cechy tych warstw zostaną zachowane, jeżeli nie zostało to wykluczone przez inne opcje w oknie dialogowym Opcje eksportu.
Menu Edycja
Wybranie tego polecenia umożliwia cofnięcie ostatnio wykonywanej operacji. Polecenie dotyczy zarówno operacji edycyjnych na rysunku (np. wstawianie przekroju), jak i modyfikacji zbrojenia.
Wybranie tego polecenia umożliwia powtórzenie ostatnio wykonywanej operacji. Polecenie dotyczy zarówno operacji edycyjnych na rysunku (np. wstawianie przekroju), jak i modyfikacji zbrojenia.
Wybranie tego polecenia powoduje usunięcie zaznaczonej części rysunku lub pręta zbrojeniowego.
W przypadku usunięcia części rysunku (np. przekroju, linii wymiarowej) operacja nie ma wpływu na wynik obliczeń. W przypadku usunięcia pręta zbrojeniowego należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność rozwiązania.
Polecenie to pozwala na skopiowanie wybranego pręta podłużnego widocznego w przekroju elementu oraz wstawienie go w dowolne miejsce na przekroju elementu.
Oznacza to, że położenie skopiowanego pręta po jego długości nie będzie się różnić od położenia po długości pręta pierwotnego, a zmieni się jedynie położenie w płaszczyźnie poprzecznej. Aby możliwe było skopiowanie pręta, musi istnieć przekrój elementu, na którym widoczny jest pręt podłużny, mający podlegać skopiowaniu. Aby skopiować wybrany pręt, należy kliknąć go, a następnie wskazać położenie nowego pręta.
Polecenie to pozwala na zmianę położenia w płaszczyźnie poprzecznej elementu wybranego pręta podłużnego widocznego w przekroju elementu.
Aby możliwe było przesunięcie pręta, musi istnieć przekrój elementu, na którym widoczny jest pręt podłużny, mający podlegać przesunięciu. Po wyborze polecenia Przesuń pręt obszar rysunku staje się niedostępny, widoczne pozostają natomiast pręty podłużne w przekrojach. Aby przesunąć pręt, należy kliknąć go, a następnie wskazać nowe położenie pręta w przekroju.
Polecenie to pozwala na obrócenie wybranego pręta względem wskazanej osi poziomej. Opcja może służyć np. do odwrócenia haków pręta podłużnego lub odwrócenia strzemion.
Po wyborze polecenia Lustro poziome obszar rysunku zostaje wyszarzony, widoczne pozostają natomiast pręty w widoku elewacji. Aby dokonać odbicia, należy kliknąć wybrany pręt, a następnie wskazać położenie osi poziomej, względem której wykonane zostanie odwzorowanie symetrii osiowej.
Wybranie tego polecenia spowoduje wygenerowanie rysunku od nowa. Użycie tego polecenia sprawi, że wszystkie wykonane zmiany o charakterze rysunkowym zostaną nadpisane przez rysunek wykonany w oparciu o predefiniowane preferencje (opcja nie dotyczy więc modyfikacji zbrojenia).
Menu Wstaw
Opcja ta służy do wstawiania prętów podłużnych. Po jej wybraniu widoczne na ekranie elementy stają się niedostępne, a kursor w postaci krzyża ułatwia wprowadzanie nowego pręta. Pierwsze kliknięcie określa początek pręta, a drugie jego koniec. Nowo wprowadzony pręt zostaje odrysowany pod belką i pod wcześniej odrysowanymi prętami.
Po wybraniu tej opcji zostanie wstawione pole Tekst w miejscu wskazanym przez użytkownika. Edycja tekstu jest możliwa w oknie Właściwości.
Symbol zostanie wstawiony w miejscu wskazanym przez użytkownika. Opcja ta dzieli się na: wysokość i oś symetrii.
Opcja ta dzieli się na: ortogonalną i ukośną. Linia wymiarowa ortogonalna wstawiana jest równolegle wzdłuż osi X lub osi Y, a linia wymiarowa ukośna jest równoległa do prostej przebiegającej przez dwa punkty wskazane przez użytkownika. Naciśnięcie lewym przyciskiem myszy powoduje wprowadzenie punktów początku i końca linii wymiarowej, a prawym określenie odległości jej położenia.
Po wybraniu tej opcji należy wskazać pręt, który ma być oznaczony, a następnie prawym przyciskiem myszy określana jest odległość położenia etykiety od pręta.
Po wybraniu tej opcji pojawia się tabela zawierająca wszystkie pręty w elemencie. Standardowy szablon zawiera kolumny: pozycja, liczba, średnica, klasa stali, długość. Użytkownik może zdefiniować wybraną przez siebie liczbę kolumn.
Po wskazaniu miejsca lewym przyciskiem myszy (miejsce położenia przekroju). należy wskazać stronę przekroju. Ponowne kliknięcie lewym przyciskiem myszy generuje przekrój po prawej stronie elementu (belki, słupa). Miejsce przekroju elementu oznaczone jest przez pionową czerwoną linię oznaczoną cyframi. Po wygenerowaniu przekroju automatycznie odrysowywane są strzemiona i szpilki.
Menu ANALIZA
Opcja ta służy do śledzenia wpływu zmian na nośność elementu. Po dodaniu / usunięciu prętów następuje przeliczenie wartości nośności.
Opcja ta działa analogicznie do weryfikacji; gdy jest włączona, weryfikacja następuje automatycznie po każdej zmianie użytkownika. W przypadku gdy nośność nie będzie spełniona, użytkownik zobaczy okno dialogowe z ostrzeżeniem o błędach.
Menu NARZĘDZIA
Opcja ta umożliwia zmianę i zapis standardowych ustawień wszystkich cech widoku (opisy prętów, rodzaj i ilość oznaczeń symbolicznych, czcionkę, skalę itp.).
Aby wprowadzić zmiany, użytkownik musi wejść w tryb definicji.
W celu zapisania ustawień, użytkownik musi wybrać opcję Zapis szablonu, a następnie nadać nazwę. Zapisany szablon będzie dostępny jako szablon domyślny.
Aby powrócić do ustawień standardowych, należy wybrać opcję Przywróć domyślny.