Opcja służy do określenia długości wyboczeniowej prętów. Jest dostępna po naciśnięciu odpowiedniej ikony (dla kierunku Y lub Z) znajdującej się w polu Współczynnik długości wyboczeniowej, się w oknie dialogowym Definicja pręta — parametry. Współczynnik do obliczania długości wyboczeniowej jest wprowadzany automatycznie. Pojawia sie okno dialogowe pokazane poniżej.
Wyjątek stanowi ostania ikona po wybraniu której użytkownik może zdefiniować dodatkowe punkty, w których belka została zabezpieczona przed wyboczeniem giętnym. Uwzględnienie wyboczenia w obliczeniach następuje zawsze, gdy w pręcie pojawia się siła ściskająca, nawet jeśli jest ona niewielka w stosunku do innych sił wewnętrznych. Aby pominąć efekty wyboczenia w obliczeniach, należy kliknąć . Jeśli użytkownik chce wyeliminować efekty wyboczeniowe z obliczeń, musi wybrać ikonę .
Ostatnia ikona pozwala na uwzględnienie w obliczeniach prętów z wewnętrznym stężeniem (usztywnienia boczne analizowanych prętów ograniczające długość wyboczeniową). Po dwukrotnym naciśnięciu tej ikony na ekranie pojawia się okno dialogowe Stężenie wewnętrzne, w którym określone mogą zostać parametry usztywnień bocznych.
W przypadku prętów złożonych konieczna jest weryfikacja wyboczenia jednej lub dwóch gałęzi pręta dwugałęziowego pomiędzy przewiązkami.
W zależności od ustawienia opcji Typ przewiązki i Połączenie na program obliczy smukłość zastępczą analizowanego słupa wielogałęziowego w płaszczyźnie X—Y (względem osi z).
W polu Współrzędne przewiązek można określić współrzędne przewiązek znajdujących się na pręcie (ta opcja działa tak jak opcja stężenia wewnętrzne). Współrzędne mogą zostać podane jako rzeczywiste lub względne (w stosunku do długości pręta) współrzędne.