Uwzględnienie momentów plastycznych

Momenty plastyczne przy ścinaniu

Właczenie tej opcji powoduje, że obliczenia będą przeprowadzane (obciążenie siłą ścinającą), traktując węzły przypodporowe jako uplastycznione, tzn. podlegające działaniu momentów niszczących. Analiza ta polega na przyłożeniu momentów, które doprowadziłyby do zniszczenia elementów, do węzłów oraz obciążeń przyłożonych do przęsła belki i obliczeniu na tej podstawie sił ścinających.

Przynajmniej jedno z obciążeń musi być sejsmiczne, aby policzony został stan wyjątkowy. Muszą być również włączone następujące opcje: Uwzględnianie momentów plastycznych przy ścinaniu i Uwzględnienie ścinania w opcjach Zaawansowane (słupy).

W przypadku wczytania zdefiniowanych kombinacji ręcznych użytkownik na karcie Obciążenia / Kombinacje tworzy kombinację sejsmiczną, wybierając typ kombinacji AKC. Następnie użytkownik wybiera obciążenia wchodzące w skład tworzonej kombinacji.

Podczas przejścia do modułu wymiarującego belki żelbetowe należy w oknie dialogowym Wybór obciążenia włączyć kombinację typu V SEJ na karcie Kombinacje ręczne; w linii zawierającej nazwę przypadku pojawia się symbol Ö. symbol — pojawia się w wierszu, zawierającym również nazwę przypadku.

Uwaga: Dla słupów żelbetowych nie ma kolumny oznaczonej V SEJ, ponieważ do obliczenia siły ścinającej wystarczy znać momenty na końcach słupa.

Po przejściu na ekran Belki — wyniki należy wybrać stan wyjątkowy SW i kombinację normową oznaczoną (V SEJ). (V SEJ) jest wewnętrznym oznaczeniem w programie Robot; chodzi tu o kombinację wykorzystującą część wzoru opisanego w normie ACI jako (w u ln)/2. Dla norm STAS i EC2 jest to kombinacja sejsmiczna pozbawiona członu sejsmicznego, do której doliczany został efekt sejsmiczny w postaci siły ścinającej wywołanej potencjalnym pojawieniem się momentów niszczących belkę.

Dla kombinacji (V SEJ) wykorzystywany jest specjalny opis kombinacji nazwany SEISHEAR. Można go znaleźć w odpowiednim regulaminie: aci_2002.rgl, STAS.rgl i Ec.rgl.