Podczas obliczeń stóp fundamentowych pod 2 słupy przyjmowane są następujące założenia:
- Dopuszcza się jedynie analizę fundamentów prostokątnych, dla których linia przechodząca przez punkty osi trzonów jest równoległa do krawędzi fundamentu.
- W obliczeniach geotechnicznych fundament jest traktowany jako nieskończenie sztywny, podczas gdy grunt jako liniowo sprężysty. Zakłada się, że naprężenia w gruncie mogą być opisane za pomocą płaszczyzny.
- W analizie statycznej fundament jest obliczany jako belka jednoprzęsłowa ze wspornikami podpartymi za pomocą słupów i obciążonymi parciem gruntu. Obliczenia są prowadzone niezależnie w dwóch kierunkach.
- Podczas obliczeń nie jest uwzględniania płytowa praca fundamentu
- Fundament jest przeznaczony dla maksymalnego momentu przęsła i momentu podporowego. Te momenty są obliczane z uwzględnieniem szerokości podpory. Wystąpienie zbrojenia górnego zależy od tego, czy istnieje moment rozciągający górne włókna (może również być wymuszany w oknie dialogowym Wzorzec zbrojenia)
Po przyjęciu powyższych zasad obliczeniowych fundament pod dwa słupy wymiarowany powinien spełniać następujące wymagania:
- Grubość fundamentu w stosunku do jego wymiarów powinna być na tyle duża, aby można było przyjąć założenie o nieodkształcalności elementu; dla elementów o małej sztywności, dla których deformacja jest większa od ok. 0.5% długości elementu, otrzymane rozwiązanie może być niezgodne z rzeczywistą pracą elementu; do wymiarowania tego typu elementów w programie Robot służy moduł Projektowanie ławy fundamentowej
- Stosunek długości do szerokości fundamentu nie powinien być mniejszy od 2.0; dotyczy to zwłaszcza fundamentów o dużych rozmiarach i stosunkowo małej sztywności; w takich elementach efekty związane z płytową pracą fundamentu mogą spowodować przeszacowanie lub niedoszacowanie momentów elementu liczonego niezależnie w obu kierunkach.