Po wykonaniu weryfikacji pręta wielogałęziowego istnieje możliwość doboru i weryfikacji elementów łączących poszczególne gałęzie pręta. Analizę połączeń gałęzi pręta wielogałęziowego można uruchomić, naciskając przycisk Skratowanie znajdujący się w oknie dialogowym Wyniki szczegółowe. Okno dialogowe Połączenie gałęzi składa się z dwóch kart zawierających potrzebne do obliczeń dane łączników leżących w płaszczyznach XY i XZ. Analiza dla każdej z płaszczyzn odbywa się w sposób niezależny.
W zależności od wcześniej zdefiniowanego typu połączenia gałęzi w poszczególnych płaszczyznach (przewiązki lub skratowanie wybrane w oknie dialogowym Przekrój złożony) w programie automatycznie zostanie zaproponowane możliwe rozwiązanie detali połączeń.
W programie dostępne są następujące typy analizy dla przewiązek:
dla skratowania:
Kontrola połączenia gałęzi obejmuje sprawdzenie wytrzymałości elementu łączącego gałęzie (wytrzymałość przewiązki, ściskanie z wyboczeniem krzyżulców i słupków) oraz sprawdzenie wytrzymałości spoin (śrub) łączących przewiązki (skratowanie) z trzonem słupa.
W trakcie definiowania parametrów połączenia przewiązek z trzonem słupa kontrolowane są podstawowe parametry geometryczne połączenia. W przypadku połączenia pachwinowego program sprawdza dopuszczalne wymiary spoin pachwinowych. Zakłada się, że układ spoiny pachwinowej jest zrealizowany w kształcie litery C. Jeżeli długość poziomych fragmentów spoiny nie przekracza 40 mm, to te spoiny nie są uwzględniane w obliczeniach (brane są pod uwagę tylko pionowe fragmenty spoin).
W programie prowadzona jest również kontrola geometryczna rozmieszczenia śrub w połączeniu przewiązki i w razie niepoprawności danych wyświetlany jest komunikat. W przypadku spoiny czołowej przyjmuje się, że długość spoiny jest równa wysokości przewiązki, zaś grubość jest wartością mniejszą z grubości przewiązki i grubości półek gałęzi trzonu.
Weryfikacja połączenia elementów skratowania z trzonem słupa odbywa się w sposób uproszczony. W przypadku połączenia na spoiny pachwinowe wymagane jest podanie całkowitej długości spoin łączących skratowanie z trzonem. Środek ciężkości układu spoin jest współliniowy z osią pręta (układ jest poddawany ścinaniu bez uwzględniania ewentualnych mimośrodów). W przypadku połączenia na śruby założono również współliniowość osi przekroju i osi położenia śrub. Zatem nośność takiego połączenia jest sumą nośności wszystkich śrub wchodzących w skład połączenia.
Aby rozpocząć obliczenia połączeń gałęzi, należy nacisnąć przycisk Obliczenia. W oknie dialogowym Wyniki szczegółowe pojawia się dodatkowa karta Przewiązki/Skratowanie, która zawiera najważniejsze wyniki weryfikacji połączeń (wykaz wszystkich danych i wyników weryfikacyjnych w formie tabelarycznej).
Połączenia gałęzi mogą zostać zapisane wraz z prętem za pomocą przycisku Zapisz. Po zdefiniowaniu na pręcie sposobu połączenia gałęzi podczas kolejnej weryfikacji uzyskiwane są kompletne wyniki włącznie z pełną weryfikacją połączenia (bez konieczności ponownego otwierania okna dialogowego Połączenia gałęzi). Wyniki mogą zostać również usunięte po naciśnięciu przycisku Usuń.
Zestaw informacji o połączeniu gałęzi słupa odnosi się do konkretnego przekroju i konkretnego typu skratowania zdefiniowanych na etapie definicji parametrów pręta. Przypisanie do pręta innego przekroju lub zmiana definicji skratowania spowoduje usunięcie informacji o połączeniu gałęzi.
W programie istnieje również możliwość definiowania połączeń gałęzi dla wielu prętów równocześnie. Można to zrobić na dwa sposoby:
Wynikiem weryfikacji grupy prętów jest wskazanie przez program najbardziej wytężonego reprezentanta grupy. Po otwarciu okna dialogowego Wyniki szczegółowe dla tego pręta istnieje możliwość zaprojektowania połączenia gałęzi trzonu. Jeżeli po zaprojektowaniu tego połączenia naciśnięty zostanie przycisk Zapisz, to nastąpi przypisanie definicji tego połączenia do wszystkich prętów wchodzących w skład weryfikowanej grupy. Należy jednak pamiętać, że będzie to możliwe tylko pod warunkiem, że wszystkie pręty mają ten sam przekrój i odpowiednie typy skratowania w definicji pręta. Od tego momentu weryfikacja wszystkich prętów grupy będzie prowadzona z uwzględnieniem kontroli połączeń gałęzi.
Wynikiem wymiarowania grupy prętów jest wskazanie przekrojów, które spośród zdefiniowanych do obliczeń rodzin prętów spełniają warunki normowe. Po otwarciu okna dialogowego Wyniki szczegółowe dla wybranego przekroju istnieje możliwość zaprojektowania połączenia gałęzi.
Zaprojektowane połączenie może zostać przypisane do pręta pod warunkiem równoczesnego nadania aktualnie rozpatrywanego przekroju na analizowaną grupę prętów. Jeżeli naciśnięty zostanie przycisk Zapisz, to nastąpi równoczesne nadanie przekroju na grupę prętów wraz z zaprojektowanym dla tego przekroju sposobem połączenia gałęzi. Od tego momentu weryfikacja wszystkich prętów grupy będzie prowadzona z uwzględnieniem kontroli połączeń gałęzi.