Definicja wymiarów — karta Optymalizacja (fundament żelbetowy)

Na karcie Optymalizacja znajdują się opcje umożliwiające dobór kształtu i wymiarów projektowanego fundamentu.

Dostęp

Wybierz układ Wymiarowanie żelbetu Zbrojenie rzeczywiste, a następnie utwórz nowy element żelbetowy lub otwórz istniejący.

Domyślnie to okno dialogowe jest dostępne u dołu karty Fundament — Widok w układzie Zbrojenie rzeczywiste. Można też uzyskać dostęp do tego okna dialogowego w następujący sposób:
  • Kliknij opcje Element żelbetowy Wymiary.
  • Kliknij przycisk (Definicja wymiarów).

Elementy okna dialogowego

Opcje wyboru kształtu

Opcje te służą do określenia konkretnej cechy geometrii fundamentu, jaka zostanie dobrana w procesie wymiarowania. Warunkiem działania tych opcji jest wyłączenie opcji Ustalony znajdującej się przy wymiarach stopy.

  • Bez ograniczeń — ogólna forma geometrii stopy bez żadnych zależności geometrycznych.
  • Stopa kwadratowa — wyniki obliczeń i optymalizacji geometrii fundamentu są podawane w stopach kwadratowych.
  • Ustalony stosunek boków — uzyskanie wartości długości i szerokości boków, których stosunek jest stały. Jeżeli wybrana zostanie opcja Ustalony stosunek boków, określony zostaje iloraz długości boków (A / B).
  • Stopa homotetyczna — wymiary zależą od wymiarów słupa. Proporcja między wymiarami stopy a wymiarami słupa jest zachowana zgodnie z następującym współczynnikiem: a / b = A / B
  • Równe odsadzki — uzyskanie równej głębokości odsadzek stopy we wszystkich kierunkach.

W środkowej części okna dialogowego znajdują się opcje służące do określania parametrów optymalizacji w przypadku, gdy przyjęte wymiary fundamentu nie spełnią wymagań (w szczególności dla fundamentu optymalizowanymi wymiarami są: A, B i h1).

Krok optymalizacji

Po zaznaczeniu opcji Krok optymalizacji należy wybrać sposób optymalizacji.

  • O określoną długość (m)
  • O wartość procentową dotychczasowego wymiaru (%).
Ograniczenie sąsiednim fundamentem

W polu Ograniczenie sąsiednim fundamentem znajdują się opcje umożliwiające określenie minimalnego, dystansu jaki powinien być zachowany pomiędzy osią słupa/ściany a krawędzią sąsiedniego fundamentu lub innego obiektu. Zastosowanie owego ograniczenia pozwala kontrolować dobór kształtu fundamentu (w ramach optymalizacji jego geometrii) w taki sposób, aby jego brzeg nie kolidował z sąsiadującym obok obiektem.

Opcja ta funkcjonuje w powiązaniu z opcjami doboru kształtu i umożliwia definiowanie ograniczenia w dowolnym kierunku i po dowolnej stronie fundamentu. Jest aktywna, gdy wyłączone zostaną Ustalone opcje wymiarów stopy. W szczególnym przypadku istnieje możliwość definicji ograniczenia zarówno w kierunku X, jak i Y.

Przejęcie momentu przez belkę podwalinową

Włączenie opcji Przejęcie momentu przez belkę podwalinową pozwala na modelowanie istnienia belki podwalinowej oraz przejęcia przez nią części lub całości momentu zginającego podczas sprawdzania warunku na obrót:

  • Pole Kierunek X. Wartość części momentu przejmowanego przez belkę podwalinową na kierunku X (wartość 0% oznacza, że w danym kierunku nie uwzględniamy belki podwalinowej)
  • Pole Kierunek Y. Wartość części momentu przejmowanego przez belkę podwalinową na kierunku Y (wartość 0% oznacza, że w danym kierunku nie uwzględniamy belki podwalinowej).
Uwaga: Stopa fundamentowa jest projektowana z pominięciem części momentów zginających przenoszonych przez belki podwalinowe.