Na karcie Optymalizacja znajdują się opcje umożliwiające dobór kształtu i wymiarów projektowanego fundamentu.
Wybierz układ Wymiarowanie żelbetu Zbrojenie rzeczywiste, a następnie utwórz nowy element żelbetowy lub otwórz istniejący.
Opcje te służą do określenia konkretnej cechy geometrii fundamentu, jaka zostanie dobrana w procesie wymiarowania. Warunkiem działania tych opcji jest wyłączenie opcji Ustalony znajdującej się przy wymiarach stopy.
W środkowej części okna dialogowego znajdują się opcje służące do określania parametrów optymalizacji w przypadku, gdy przyjęte wymiary fundamentu nie spełnią wymagań (w szczególności dla fundamentu optymalizowanymi wymiarami są: A, B i h1).
Po zaznaczeniu opcji Krok optymalizacji należy wybrać sposób optymalizacji.
W polu Ograniczenie sąsiednim fundamentem znajdują się opcje umożliwiające określenie minimalnego, dystansu jaki powinien być zachowany pomiędzy osią słupa/ściany a krawędzią sąsiedniego fundamentu lub innego obiektu. Zastosowanie owego ograniczenia pozwala kontrolować dobór kształtu fundamentu (w ramach optymalizacji jego geometrii) w taki sposób, aby jego brzeg nie kolidował z sąsiadującym obok obiektem.
Opcja ta funkcjonuje w powiązaniu z opcjami doboru kształtu i umożliwia definiowanie ograniczenia w dowolnym kierunku i po dowolnej stronie fundamentu. Jest aktywna, gdy wyłączone zostaną Ustalone opcje wymiarów stopy. W szczególnym przypadku istnieje możliwość definicji ograniczenia zarówno w kierunku X, jak i Y.
Włączenie opcji Przejęcie momentu przez belkę podwalinową pozwala na modelowanie istnienia belki podwalinowej oraz przejęcia przez nią części lub całości momentu zginającego podczas sprawdzania warunku na obrót: