To okno dialogowe służy do definiowania obciążenia jednorodnego działającego na zdefiniowanym przez użytkownika obszarze płyty lub powłoki.
- Dostęp
-
- Kliknij ikonę na karcie Powierzchnia w oknie dialogowym Definicja obciążeń.
Obciążenie tego typu działa na elementy powierzchniowe. Może być również rozkładane na pręty, jeśli jest przyłożone do powierzchni będącej okładziną. W takim przypadku obciążenie jest rozłożone zgodnie z metodą kopertową.
Okno dialogowe składa się z trzech części:
-
Parametry obciążenia
-
Kierunek rzutowania konturu
- Definicja konturu.
Okno zawiera opcje umożliwiające definiowanie obciążeń zmiennych p przyłożonych do określonego przez użytkownika konturu. Aby zdefiniować ten typ obciążenia, należy określić:
- Wartości składników obciążenia działającego wzdłuż osi X, Y lub Z układu współrzędnych. Obciążenie może być zdefiniowane w globalnym układzie współrzędnych lub lokalnym układzie współrzędnych obiektu.
- Kierunek rzutowania konturu. Jest to kierunek wzdłuż którego definiowany kontur, do którego będzie przykładane obciążenie, będzie rzutowany na powierzchnię tworzonej płyty lub powłoki. Istnieje kilka sposobów rzutowania konturu: prostopadle do powierzchni zdefiniowanego konturu, wzdłuż osi X, Y lub Z globalnego układu współrzędnych oraz wzdłuż zdefiniowanego wektora.
Definiowany kontur nie musi leżeć w płaszczyźnie płyty lub powłoki. Należy więc tak dobierać kierunek rzutowania konturu, aby jego rzut znalazł się na powierzchni płyty lub powłoki.
- Jeżeli wybrana jest opcja Automatyczna selekcja paneli w płaszczyźnie konturu, to:
- Niedostępny staje się przycisk Kierunek rzutowania konturu,
- w programie automatycznie zostaną wykryte te panele, które leżą w płaszczyźnie zdefiniowanego konturu, i do nich zostanie przyłożone obciążenie.
- Kontur, do którego przyłożone jest obciążenie. Można tego dokonać za pomocą okna dialogowego lub graficznie w obszarze rysowania.
Ta część okna dialogowego umożliwia otwarcie okna dialogowego Kontur poprzez kliknięcie ikony .
- W przypadku obciążenia rzutowanego będzie to dotyczyło tylko definicji w globalnym układzie współrzędnych.
- Opcjonalnie można określić ograniczenia geometryczne dotyczące definiowanego obciążenia.
- Wartości
- Określa sposób działania obciążenia jednorodnego w kierunkach X, Y i Z.
- Układ współrz.
- Określ, czy układ współrzędnych ma być globalny czy lokalny.
- Obciążenie rzutowane
- Dla każdego składnika obciążenia zostanie użyte obciążenie powierzchni rzutowanej na płaszczyznę normalną do kierunku obciążenia.
- Ma to zastosowanie tylko do globalnego układu współrzędnych.
- Ograniczenia geometryczne
- Uwzględnia ograniczenia geometryczne związane z wybranym typem obciążenia.
- Kliknij przycisk Ograniczenia geometryczne, aby określić ograniczenia geometryczne dla obciążenia.
Uwaga: Obciążenia powierzchniowe standardowo działają na całe panele. Ta opcja ułatwia definiowanie obciążeń, głównie na panelach zakrzywionych, takich jak na przykład cylindry utworzone za pomocą opcji Wyciąganie.
Uwaga: Początkowo na ekranie prezentowane jest obciążenie widoczne na obrysie konturu. Przykładanie obciążenia powierzchniowego na konturze do elementów skończonych jest przeprowadzane podczas generacji modelu konstrukcji. Aby prezentacja obciążenia powierzchniowego przypisanego do elementów była prawidłowa, należy przeprowadzić generację modelu lub obliczenia oraz włączyć dodatkowo opcję Obciążenia/ Obciążenia generowane automatycznie w oknie dialogowym Wyświetlanie.