Wyniki obliczeń

Wyniki obliczeń dla zdefiniowanej stopy/ławy fundamentowej uzyskać w następujący sposób:

Wymiarowanie stopy fundamentowej obejmuje:

Patrz również:

Ogólne zasady wymiarowania fundamentów (z uwzględnieniem wymogów dostępnych norm).

Na ekranie wyników możliwa jest prezentacja naprężeń na bokach i pod fundamentem blokowym. Aby wyświetlić te wyniki, należy wybrać opcję Podbeton / Fundament blokowy.

Dla fundamentu blokowego wyznaczane będą następujące naprężenia (patrz rysunek poniżej):

σ1 — Górne naprężenie boczne

σ3 — Dolne naprężenie boczne

σ 2 — Naprężenie pod fundamentem blokowym z prawej strony

σ2 — Naprężenie pod fundamentem blokowym z lewej strony.

H 0 — Wysokość gruntu, mierzona od szczytu fundamentu blokowego, dla którego nie będzie wyliczane naprężenie (nie jest uwzględniany w obliczeniach).

Podczas obliczeń stopy spoczywającej na podbetonie (betonie chudym) / fundamencie blokowym, sprawdzane są następujące warunki:

W przypadku gdy generowane jest zbrojenie łącznikowe pomiędzy stopą fundamentową a podbetonem/fundamentem blokowym nie jest sprawdzany warunek na poślizg.

Po rozpoczęciu obliczeń stopy/ławy fundamentowej standardowo włączany jest układ Fundamenty — wyniki. Ekran podzielony jest na trzy części: okno graficzne z widokiem stopy/ławy fundamentowej (prezentowane są w nim otrzymane wyniki), okno z wynikami dla gruntu oraz okno dialogowe Fundamenty — wyniki.

Wyniki obliczeń w postaci tekstowej mogą być prezentowane poprzez wybranie menu Wyniki > Notka obliczeniowa.

W przypadku wymiarowania stopy fundamentowej w oknie graficznym prezentowane mogą być następujące wielkości:

W przypadku rozkładu naprężeń pod fundamentem wyświetlane są jedynie wartości sił i momentów działających bezpośrednio na punkty kontaktu fundament-grunt.

W przypadku wymiarowania ławy fundamentowej prezentowane są przekrój poprzeczny ławy oraz wykres naprężeń w gruncie pod ławą.

Wyniki obliczeń w formie numerycznej przedstawione są w oknie dialogowym Rezultaty dla fundamentów.

W polu Kombinacje wymiarujące prezentowana jest lista wszystkich kombinacji obciążeń zewnętrznych (przyłożonych w trzonie lub na górnej powierzchni fundamentu), na które sprawdzana była wymiarowana stopa/ława fundamentowa. W tym polu podawane są następujące informacje: typ kombinacji (ULS, SLS), grupa obciążenia oraz numer obciążenia pomnożony przez odpowiedni współczynnik. Kombinacje oznaczone gwiazdką odnoszą się do kombinacji używanych w obliczeniach żelbetowych (zbrojenie, przebijanie itp.); kombinacje bez gwiazdki odnoszą się do kombinacji używanych w obliczeniach geotechnicznych (nośność gruntu, stateczność na obrót itd.). Wartości sił i momenty, łącznie z ciężarem własnym fundamentu, wyświetlane są poniżej rysunku rozkładu naprężeń w oknie dialogowym Fundamenty — wyniki.

W polu Współczynniki dla kombinacji prezentowana jest lista wszystkich współczynników bezpieczeństwa dla aktywnej (podświetlonej w polu Kombinacje wymiarujące) kombinacji obciążeń. W tym polu podawane wszystkie weryfikowane kombinacje dla aktywnej kombinacji wymiarującej. Opis zawiera: typ kombinacji, dla której była przeprowadzona weryfikacja oraz wartość rzeczywista współczynnika bezpieczeństwa w stosunku do wartości granicznej. Wybranie (kliknięcie) jednego ze współczynników powoduje, że na rysunku rozkładu naprężeń pojawia się rozwiązanie dla tego współczynnika.

Uwaga: Liczba współczynników bezpieczeństwa zależy od typu wybranej kombinacji wymiarującej (ULS, SLS).

Jeżeli współczynnik bezpieczeństwa wyrażony jest symbolem INF (nieskończoność), to oznacza to, że dla wymiarowanej stopy/ławy ten warunek nie zachodzi (np. przyłożone obciążenia nie powodują w ogóle obrotu stopy/ławy).

W polu Współczynniki globalne znajduje się sześć pól: Nośność, Odrywanie, Stateczność na poślizg, Stateczność na obrót, Średnie osiadanie i Przebicie/ścinanie. Po prawej stronie znajdują się pola, w których przedstawiane są najbardziej niekorzystne dla stopy/ławy fundamentowej współczynniki dla odpowiednich typów weryfikacji stopy/ławy. Kliknięcie w wybrany przycisk powoduje podświetlenie w polu Kombinacje wymiarujące kombinacji, dla której uzyskany został prezentowany współczynnik bezpieczeństwa.

Jeżeli któryś z warunków weryfikacji stopy/ławy nie jest spełniony, wtedy jest on prezentowany kolorem czerwonym. Jeżeli któryś z typów weryfikacji stopy/ławy fundamentowej został wyłączony (okno dialogowe Opcje geotechniczne) — np. wyłączone zostało sprawdzanie obrotu, to pole, w którym prezentowany jest globalny współczynnik bezpieczeństwa na obrót jest wyszarzone. Ten współczynnik zostanie obliczony i zaprezentowany w odpowiednim polu, ale w trakcie obliczeń użytkownik nie zostanie ostrzeżony o ewentualnym niespełnieniu warunku stateczności stopy/ławy na obrót.

Uwaga: Wskazanie kursorem dowolnej linii w oknie dialogowym Fundamenty — wyniki powoduje wyświetlenie dodatkowych informacji dotyczących spełnienia warunku wymaganego podczas wymiarowania fundamentu.