Obciążenie (fundament)

Naciśnięcie ikony (Definiowanie obciążeń) lub wybranie polecenia Konstrukcja / Obciążenia z menu powoduje, że na ekranie pojawia się pokazane poniżej okno.

Powyżej przedstawiono okno dialogowe typu geometrii ze stopą fundamentową dla dwóch wybranych słupów. Dostępnych jest kilka typów obciążeń: statyczne, ruchome, powodowane przez śnieg, wiatr, temperaturę i warunki projektu, obciążenia sejsmiczne, przypadkowe. Podnatury różnią się w zależności od wybranego kodu projektu żelbetowego i charakteru obciążenia. Istnieją trzy rodzaje obciążenia fundamentu:

obciążenia osiowe

obciążenie siłą normalną z momentem zginającym i siłą tnącą

obciążenie siłą normalną z momentem zginającym i siłą tnącą działającymi w dwóch kierunkach.

W zależności od wybranego rodzaju obciążenia pojawiają się odpowiednie pola edycyjne umożliwiające zdefiniowanie wartości sił:

W przypadku fundamentu z dwoma słupami zestaw sił przyłożonych do obydwu trzonów fundamentu jest definiowany dla każdego przypadku obciążeniowego. Siły te pokrywają się, dlatego nie mają zastosowania zasady łączenia sił.

Dostępne kategorie obciążenia zawierają: obciążenia fundamentu (pochodzące od jednego lub dwóch słupów) oraz obciążenie naziomu. Okno, w którym można zdefiniować obciążenie naziomu, pokazane jest niżej.

Uwaga: W zależności od wybranego typu obciążenia zmienia się lista dostępnych natur i podnatur obciążenia i zawartość okna dialogowego Obciążenia.

W przypadku obciążenia naziomu należy podać wartość obciążenia Q1. Dostępne są dwie natury obciążenia: stałe i eksploatacyjne.