Tolerancja dla obciążenia ruchomego jest parametrem przypisanym do zdefiniowanego przypadku analizy obciążeń ruchomych. Określa warunki generacji obciążeń na prętach od pojazdu. Tolerancja definiuje maksymalną odległość od pręta, dla której siła skupiona określona w definicji pojazdu będzie przyłożona bezpośrednio do pręta bez stosowania rozkładu sił na pręty. (Patrz rysunki poniżej: lewy rysunek pokazuje siłę, która mieści się w przedziale określającym maksymalną odległość od pręta, natomiast z prawej strony pokazana jest siła, która jest przyłożona poza tym przedziałem i następuje rozkład tej siły na pręty konstrukcji).
Wprowadzenie parametru tolerancji wynikło z problemów, które mogły się pojawić podczas generacji obciążeń od pojazdu na ruszt prętów. Jeżeli siła skupiona od pojazdu znalazła się poza obrysem rusztu, to nie była ona przykładana do prętów. Problemy tego typu występowały zwłaszcza dla modeli mostów w łuku z zakrzywionym torem jazdy pojazdu. Nowy parametr pozwala użytkownikowi zwiększyć tolerancję generacji sił na pręty. Wartość domyślna parametru jest przyjmowana zgodnie z tolerancją założona do generacji konstrukcji, tj. 1.0 mm.
Opcja Moment od mimośrodu siły działa dla obciążeń skupionych od pojazdu przykładanych do prętów. Nie ma ona zastosowania dla obciążeń pojazdem złożonych z obciążeń liniowych lub powierzchniowych. Nie ma też znaczenia przy przykładaniu obciążeń do konstrukcji powierzchniowych. Po włączeniu tej opcji, program Robot generuje obciążenie siłą skupioną oraz momentem skupionym od siły działającej na mimośrodzie.
Opcja ta jest bezpośrednio związana z opisanym powyżej parametrem Tolerancja. Moment od mimośrodu siły skupionej F zostanie wygenerowany tylko wtedy, jeżeli siła skupiona znajdzie się w odległości od pręta mniejszej niż założona tolerancja (TOL < e). Do pręta zostanie przyłożona siła skupiona F oraz moment skupiony M = F*e. (Patrz rysunek poniżej.)
Jeżeli siła skupiona znajduje się w odległości większej niż założona tolerancja, to program Robot stosuje ogólny algorytm rozkładu siły skupionej na pręt w postaci obciążenia liniowego bez uwzględnienia momentu od mimośrodu siły. Należy zaznaczyć, że momenty od sił na mimośrodzie będą generowane dla dowolnego kierunku sił i mimośrodu. W szczególności program Robot generuje momenty zginające pręt od sił działających wzdłuż pręta.