Rysunki wykonawcze obliczonego zbrojenia elementów żelbetowych stanowią osobny ekran programu Robot. Oznacza to, że nie da się zamknąć rysunków, a dostęp do nich jest możliwy w dowolnym momencie pracy.
Na tym ekranie programu Robot znajdują się specyficzne opcje, przydatne jedynie do obsługi rysunków.
Menu Widok
- Widok normalny — wywołując rysunek dowolnego elementu, program automatycznie przechodzi na ekran Rysunki wykonawcze i zgłasza się w trybie widok normalny. Jest to ogólny widok zawartości całej strony rysunku, bez możliwości wstawienia, usunięcia lub zmiany zawartości rysunku. Omawiany tryb jest przydatny do aranżacji i kompozycji rysunków na końcowym formacie wydruku.
- Układ strony — jest to tryb, w którym możliwa jest korekta ułożenia i rozmiarów elementów rysunku (tzw. viewport). Każdy element rysunku posiada w narożach uchwyty, za pomocą których możliwa jest ich edycja. Po zakończeniu zmian należy przejść na inny tryb wyświetlania. Wówczas program dokona regeneracji rysunku, dopasowując zawartość rysunku do nowych rozmiarów elementów rysunku.
- Składowe rysunku — jest to tryb, który przedstawia zakres elementów rysunku oraz ich zawartość. Po zaznaczeniu danego elementu rysunku, podświetlany jest on kolorem czerwonym i jest możliwa jego edycja:
- Zmiana skali rysunku lub położenia przekroju
- Wskazanie kursorem oraz edycja tekstu (po naciśnięciu prawej przycisku myszy i wybrania opcji Edytuj tekst)
- Usunięcie tekstu
- Przesunięcie tekstu — po podświetleniu należy kliknąć na tekst; kursor zmieni kształt na strzałkę, umożliwiając przesunięcie tekstu w obrębie elementu rysunku (viewport).
- Wskazanie kursorem oraz edycja wymiaru — zaczepiając kursor na końcu wymiaru mamy możliwość zmiany jego długości wraz z wartością opisującą wymiar. W przypadku wymiarów łańcuchowych zmianie ulegają wymiary sąsiadujące z edytowanym punktem
- Usunięcie lub przesunięcie linii wymiarowej (opcja działa na podobnej zasadzie jak edycja tekstu). W przypadku przesuwania wymiaru możliwe jest jedynie jego przesunięcie równoległe w stosunku do pierwotnego położenia
- Dodanie linii, okręgu, tekstu oraz wymiaru.
Uwaga: Po zakończeniu edycji należy nacisnąć przycisk ESC, aby móc przejść do edycji innego elementu rysunku (viewport).
- Końcowy format wydruku — jest to opcja pozwalająca na przejście z aktualnie widocznymi rysunkami na jeden wspólny arkuszu papieru. Po uruchomieniu opcji program przełącza się na inny tryb pracy. Domyślnie końcowy format jest ustawiony na A4. Aby zmienić wielkość formatu, należy z menu Plik wywołać opcję Układ strony… i wskazać docelowy format arkusza papieru. Wówczas wszystkie załadowane rysunki zostaną poukładane automatycznie
- Automatyczny układ rysunków — opcja odpowiada za automatyczne rozmieszczenie rysunków na dużym formacie i działa w powiązaniu z inną opcją omawianą powyżej. Jeżeli automatyczne rozmieszczenie rysunków nie spełnia oczekiwań użytkownika, możliwe jest wyłączenie tej opcji. Po wskazaniu konkretnego rysunku (trzeba przejść na Widok normalny) i przy wciśniętym lewym przycisku myszy uzyskujemy możliwość przesunięcia rysunku.
Uwaga: Aby móc dokładnie umieścić rysunek na żądanym miejscu, należy wykonać operację przesuwania z wciśniętym przyciskem Crtl.
Menu Edycja
- Cofnij, powtórz — są to opcje umożliwiające cofnięcie i przywrócenie ostatnio wykonanej czynności. Pamiętać należy jednak, że konsekwencją ich działania jest utrata możliwości wykonania np. skalowania elementów rysunku (viewport), czy wstawienia zbiorczej tabeli zbrojenia
- Wytnij, wklej — są to standardowe opcje działające w odniesieniu do całego rysunku. Dzięki ich zastosowaniu mamy możliwość wycięcia dowolnego rysunku i wstawienia go w inne miejsce — na inną stronę. Operacja ta jest szczególnie przydatna podczas aranżacji rysunków na większym formacie, kiedy ilość stron jest większa od 1.
Menu Wstaw
- Rysunek — w przypadku wcześniejszego zapisu rysunku jako składnika projektu, dzięki tej opcji mamy możliwość przywołania i wstawienia rysunku bądź ich listę. Po wstawieniu zapisanego wcześniej rysunku nie ma możliwości wykonania dla niego skalowania, ani też nie będzie uwzględniony przy tworzeniu zbiorczej tabeli zbrojenia.
- Nowa strona — wywołanie tej opcji wstawia nową, pustą stronę o formacie zgodnym z ustawieniami Układu strony.
- Tabelkę — wywołanie tej opcji powoduje wstawienie tabeli dla rysunków o większym formacie. Załączona w programie tabelka (plik w katalogu USR: default.lay) jest przykładową i możliwa jest jej modyfikacja bądź utworzenie nowej przy pomocy programu PloEdit.
- Zbiorczą tabelę zbrojenia — opcja, która powinna być wywoływana po zakończeniu zmian aranżacji rysunków na dużym formacie. Jej działanie polega na utworzeniu zbiorczej tabeli zbrojenia odnoszącej się do aktywnych rysunków; w trakcie tworzenia tabeli wykonywana jest automatycznie renumeracja wszystkich pozycji zbrojenia na rysunkach.
Wydruk na dużym formacie
W oknie Układ strony widoczne będą formaty, które są obsługiwane przez aktualnie podpiętą drukarkę. Pozostałe formaty będą wyświetlane, a ich opis będzie wyświetlany szarą czcionką. Dla „szarego" formatu możliwa jest aranżacja rysunków, lecz podgląd i wydruk będzie poprzedzony komunikatem informującym o tym, że wybrany format nie jest obsługiwany.
W przypadku instalacji sterowników do drukarki, która fizycznie nie jest podłączona do komputera, dostępne formaty będą opisane kolorem czerwonym. Podgląd i wydruk również będą poprzedzone stosownym komunikatem.
Zobacz także:
Parametry rysunku