Po kliknięciu przycisku Parametry w oknie dialogowym Obciążenia klimatyczne na ekranie otwierane jest okno dialogowe pokazane na poniższym rysunku.
Okno dialogowe Parametry styku składa się z następujących kart:
- Ogólne
- Specyficzne
- Segmenty.
Karta Ogólne
W karcie Ogólne określone mogą zostać następujące parametry:
- dla normy francuskiej:
- Departament, w którym konstrukcja ma zostać zbudowana
- Kanton wybranego departamentu. Po wybraniu departamentu i kantonu w polu Region automatycznie wyświetlany jest region wiatrowy.
- Typ wiatru — umożliwia zdefiniowanie podstawowego parcia dynamicznego stosowanego w obliczeniach obciążenia konstrukcji wiatrem.
- Usytuowanie — lista składająca się z 3 wartości: osłonięte, normalne i eksponowane. Na podstawie parametru usytuowania określana jest wartość współczynnika k5.
- Nad brzegiem morza — po wybraniu opcji wartość współczynnika qH/q10 pozostaje stała.
- Poziom posadowienia — umożliwia określenie odległości między najniższym punktem wybranej części konstrukcji a podłożem. Wartością domyślną jest 0, co oznacza, że konstrukcja jest położona bezpośrednio na podłożu.
- Parcie wiatru — umożliwia zdefiniowanie wartości podstawowego parcia wiatru. Wybór opcji Automatycznie powoduje, że nacisk jest ustalany na podstawie departamentu, kantonu oraz usytuowania. Po wybraniu opcji Parcie staje się dostępne pole, w którym można wprowadzić parcie wiatru (wartość nie będzie się zwiększać z powodu usytuowania). Po wybraniu opcji Prędkość należy określić w polu prędkość wiatru (wyrażoną w m/s). Prędkość jest przekształcana na parcie przez zastosowanie poniższej formuły: q = v2 /16.3.
- dla normy amerykańskiej:
- Kategoria ekspozycji: A, B, C lub D
- Kategoria budynku: I, II, III lub IV
- Włączanie/wyłączanie opcji Region podatny na huragany. Dwa poprzednie parametry są używane jako podstawa do określenia wartości współczynnika ważności (gdy wybrana jest opcja Automatycznie). Po zaznaczeniu opcji Ręcznie można określić wartość współczynnika ważności.
- Bazowa prędkość wiatru — pozwala na określenie bazowej wartości prędkości wiatru, która zależy od położenia geograficznego projektowanej konstrukcji.
- Wysokość konstrukcji — umożliwia określenie najwyższego punktu konstrukcji ponad poziom posadowienia. Jeśli ta wartość jest równa zero, oznacza to, że konstrukcja jest umieszczona bezpośrednio na podłożu.
- Poziom posadowienia — umożliwia określenie odległości między najniższym punktem wybranej części konstrukcji a podłożem.
Karta Specyficzne
W karcie Specyficzne określone mogą zostać następujące parametry:
- dla normy francuskiej:
- Wybranie opcji Akcja dynamiczna powoduje uwzględnienie wpływu dynamicznego działania wiatru na konstrukcję. Po wybraniu opcji Automatycznie należy określić: typ ramy konstrukcji(stal, beton, cegła lub wstępnie sprężony beton), okres, liczbę Strouhala (wartość domyślna to: 0,20). Wartość współczynnik Beta jest obliczana dla każdego segmentu. Gdy opcja Ręcznie została wybrana, należy podać wartość współczynnika Beta dla każdego segmentu w polu Beta w karcie Segmenty.
- Określanie współczynnika Delta umożliwia uwzględnienie współczynnika redukcji ciśnienia wiatru na podstawie najwyższego punktu konstrukcji wystawionej na działanie wiatru. Gdy wybrana jest opcja Automatycznie, współczynnik Delta jest określany automatycznie dla każdego segmentu na podstawie jego położenia nad podłożem. Wybór opcji Ręcznie powoduje, że staje się dostępne pole Delta w karcie Segmenty. W nim należy określić współczynnik Delta dla każdego segmentu.
- W polu Przepuszczalność można zdefiniować w konstrukcji otwarte ściany. Wybór wpływa na obliczenia współczynników Ci.
- dla normy amerykańskiej:
Karta Segmenty
Opcje znajdujące się w karcie Segmenty pozwalają na zdefiniowanie podziału konstrukcji na segmenty. Aby zdefiniować segment konstrukcji, należy:
Dodatkowo w karcie Segmenty znajdują się trzy przyciski:
- Modyfikuj — po zmianie wartości parametrów uaktualniane są wartości parametrów w tabeli.
- Usuń — jego kliknięcie powoduje usunięcie wybranych segmentów
- Usuń wszystko — jego kliknięcie powoduje usunięcie wszystkich zdefiniowanych segmentów.