Aby zdefiniować dodatkowe parametry normowe określające wartości przemieszczeń (przemieszczenia graniczne) dla prętów drewnianych, należy nacisnąć przycisk Użytkowanie znajdujący się w oknie dialogowym Definicja pręta — parametry.
Można zdefiniować następujące przemieszczenia graniczne:
- Ugięcie pręta w kierunkach:
- Y — pole, które służy do zdefiniowania granicznego ugięcia pręta w kierunku osi Y w zależności od długości pręta, np. L/200.
- Z — pole, które służy do zdefiniowania granicznego ugięcia pręta w kierunku osi Z w zależności od długości pręta, np. L/200.
- Przemieszczenia węzłów w kierunkach:
- X — pole, które służy do zdefiniowania granicznego przemieszczenia węzła pręta w kierunku osi X w zależności od długości pręta, np. L/200.
- Y — pole, które służy do zdefiniowania granicznego przemieszczenia węzła pręta w kierunku osi Y w zależności od długości pręta, np. L/200.
Przy określaniu granicznych ugięć pręta określone może zostać, czy pręt jest wspornikiem.
W przypadku pewnych konstrukcji konieczne jest zwiększenie przemieszczeń węzłów konstrukcji. Z tego powodu wprowadzony został globalny współczynnik Theta, który powoduje zwiększenie wszystkich przemieszczeń (wartość domyślna współczynnika jest równa 1.5).
Uwaga: Wartość współczynnika jest zawsze θ ≥ 1.
W każdym węźle przemieszczenie może zostać obliczone jako:
W dolnej części okna dialogowego wybrane mogą zostać parametry konturów profilu rurowego.
- jeżeli opcja Kontrola przemieszczeń z uwzględnieniem strzałki wstępnej jest włączona, to podczas weryfikacji/wymiarowania prętów wartość wygięcia wstępnego będzie brana pod uwagę
- aby określić wygięcie wstępne, należy wykonać jedną z poniższych czynności:
- podać wartość wygięcia wstępnego w polu wygięcia zdefiniowanym przez użytkownika
- przyjąć obliczoną wartość wygięcia wstępnego w oparciu o stałe obciążenia (Automatyczne wygięcie).