Wybór opcji Obciążenia pozwala użytkownikowi definiować obciążenie przyłożone do belki żelbetowej lub ławy fundamentowej. Aby to wykonać, należy:
Na ekranie pojawia się wtedy pokazane poniżej okno.
Aby zdefiniować obciążenie dla belki żelbetowej/ławy fundamentowej, należy:
Widok z prawej strony okna dialogowego Obciążenia zależy od wybranej kategorii obciążenia. W górnej części okna dialogowego wyświetlana jest ikona schematu reprezentująca wybraną kategorię obciążenia: obciążenie rozproszone, skoncentrowane lub obciążenie powierzchni kategoria jest . Ikony umożliwiające wybór typu obciążenia znajdują się na lewo od ikony schematycznej.
Poniżej ikon symbolizujących typ obciążenia znajduje się opcja Wymiary względne. Jeżeli ta opcja jest włączona (pojawia się symbol √), to przy definiowaniu położenia obciążenia wykorzystywane będą względne współrzędne punktów (zawierające się w przedziale <0,1>). Jeśli opcja jest wyłączona, współrzędne punktów podawane będą w wybranych przez użytkownika jednostkach długości.
W przypadku wybrania obciążenia ciągłego wyświetla się opcja Łańcuch wymiarowy. Jeżeli ta opcja jest włączona (pojawia się symbol √), to przy definiowaniu obciążenia ciągłego będzie wykorzystywany tzw. łańcuch wymiarowy. Oznacza to, że wartość obciążenia ciągłego p2 przykładana będzie w punkcie o współrzędnej (x1+x2), wartość obciążenia p3 w punkcie o współrzędnej (x1+x2+x3) itd. Jeżeli opcja jest wyłączona, to obciążenie p1 jest przykładane w punkcie o współrzędnej x1, obciążenie w punkcie o współrzędnej x2 itd.
W środkowej części okna znajdują się pola: Współrzędne i Wartość. W przypadku obciążenia skupionego znajdują się w nich następujące opcje: x1, x2, n oraz F lub M. Wprowadzenie możliwości definiowania parametrów x2 i n pozwala na definicję grup obciążeń skupionych. Poszczególne wielkości oznaczają (patrz rysunek):
x1 — współrzędna położenia pierwszej siły/momentu x2 — rozstaw pomiędzy kolejnymi siłami/momentami skupionymi n — liczba sił/momentów skupionych F lub M — wartość siły lub momentu skupionego |
W dolnej części okna dialogowego znajdują się opcje: Kierunek, Układ współrzędnych, Rzutowanie, które pozwalają na definiowania dodatkowych parametrów dla obciążeń w belkach ukośnych (w przypadku belek prostych opcje te nie są wykorzystywane). Ławy fundamentowe nie mogą być ukośne, dlatego opcja Rzutowanie nie jest dla nich dostępna.
W module do wymiarowania belek żelbetowych dla obciążeń skupionych po wybraniu opcji obciążenie podwieszone i wcześniejszym wprowadzeniu otworów typu belki dochodzące program automatycznie odczytuje współrzędne takiego "otworu". Współrzędne te są widoczne w odpowiednich polach okna dialogowego. Aby wymodelować oddziaływania pochodzące od belki dochodzącej, wystarczy podać wartość reakcji pochodzącej od takiej belki i zaakceptować obciążenie, naciskając przycisk Dodaj.
W przypadku obciążenia ciągłego w polu Współrzędne znajdują się opcje: x1, x2, x3 i x4 oraz p1, p2, p3.
W przypadku obciążeń powierzchniowych w polu Współrzędne znajdują się opcje: alfa, beta i y; w sąsiednim polu znajduje się pole umożliwiające podanie wartości obciążenia p (obciążenie na jednostkę powierzchni). Obciążenie to zamieniane jest na obciążenie ciągłe. Następujące rodzaje obciążenia powierzchniowego są dostępne:
obciążenie zbierane z powierzchni pomiędzy dwoma belkami/ławami. Podawana jest odległość y, z której zbierane jest obciążenie. Ikona |
|
obciążenie zbierane z powierzchni płyty (lub terenu w przypadku ławy) zamkniętej czterema belkami/ławami. Podawane są dwa kąty: alfa i beta. Ikona |
|
obciążenie zbierane z powierzchni płyty (lub terenu w przypadku ławy) zamkniętej czterema belkami/ławami. Podawane są dwa kąty: alfa i beta oraz odległość y. Ikona |