Zbrojenie rozdzielcze

Po otwarciu okna dialogowego Wzorzec zbrojenia i wyborze karty Zbrojenie rozdzielcze na ekranie pojawia się pokazane poniżej okno.

Okno dialogowe na tej karcie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza z nich odnosi się do siatek, druga do prętów zbrojenia. W zależności od wyboru typu zbrojenia rozdzielczego dokonanego na karcie Ogólne (pole Zbrojenie rozdzielcze) na karcie Zbrojenie rozdzielcze aktywny jest tylko jeden z typów zbrojenia rozdzielczego.

Pole Siatki zbrojeniowe

Opcja Wielokrotne wykorzystanie ścinek przeznaczona jest do filtrowania powstałych w wyniku rozkrojów kawałków siatek. Filtrowanie to polega na tym, że kawałki siatek niespełniające kryterium minimalnej powierzchni bądź minimalnego wymiaru są traktowane jako odpad. Pozostałe ścinki (mieszczące się w zadanym kryterium) będą brane pod uwagę w trakcie obliczeń kolejnej belki—ściany (obliczeń z listy) i mogą być wykorzystane w zbrojeniu ściany.

Opcje Podział siatek w poziomie i pionie umożliwiają wybór sposobów rozkrojów (podziałów siatek) niezależnie w pionie, jak i poziomie. Dzięki zastosowaniu modularnych rozkrojów panelu siatki możliwe jest uzyskanie takiego rozkroju, który w całości wykorzysta obszar panelu, a tym samym zmniejszy pracochłonność samego procesu wycinania kawałków siatek.

Opcja Panele poziomo wymusza obrót i zbrojenie siatkami ułożonymi poziomo (równolegle do rozpiętości belki—ściany).

Cechą wspólną dla opcji Pręty poziome i pionowe jest możliwość wyboru średnicy zbrojenia oraz wymuszenie rozstawu zbrojenia. W przypadku braku ustawień program sam automatycznie dobierze optymalną średnicę i rozstaw zbrojenia.

Dla zbrojenia w strefie dolnej istnieje możliwość aktywacji opcji Wkładki przypodporowe. Zbrojenie w postaci wkładek przypodporowych występuje, gdy procent zbrojenia strefy dolnej jest następujący:

Wówczas część zbrojenia o ilości rozłożona jest po całej długości przęsła, natomiast pozostała część zbrojenia (w postaci wkładek) będzie rozłożona w strefie podporowej, na długości 0,3*lo (od lica podpory).

Dla zbrojenia w strefie górnej istnieje możliwość uzależnienia średnicy zbrojenia od średnicy zbrojenia w strefie dolnej.

Dla zbrojenia pionowego w przypadku występowania belki — ściany o wysokości przekroju większej niż rozpiętość przęsła, użytkownik może za pomocą opcji Przeciągnij co drugi pręt wymusić lub zrezygnować z tego typu rozkładu zbrojenia w strefie powyżej wysokości L.

Dodatkowo dla zbrojenia pionowego użytkownik ma możliwość wyboru sposobu formowania prętów pionowych. Trzy pierwsze ikony przeznaczone są dla zbrojenia pionowego podstawowego. Pozostałe ikony określają kształt zbrojenia uzupełniającego występującego w przypadku liczby kolumn zbrojenia większej niż 2.