Parametry gruntów

Po wyborze ekranu Fundamenty — grunt użytkownik ma możliwość naciśnięcia ikony (Definiowanie gruntów) lub wybrania polecenia Element żelbetowy / Grunty w celu zdefiniowania parametrów gruntu.

W dolnej części okna wybrany może zostać profil (rodzaj uwarstwienia) gruntu.

Po zdefiniowaniu podstawowych cech gruntu w tabeli obliczane są automatycznie i wyświetlane wszystkie inne parametry. W polu Nazwa prezentowana jest nazwa definiowanego profilu gruntowego. W tabeli są przedstawiane jedynie te cechy gruntu, które są wykorzystywane podczas obliczeń stóp fundamentowych. Pola tabeli, za wyjątkiem pól z parametrami podstawowymi, nie są aktywne.

W przypadku wybrania jednej z francuskich norm (DTU lub Fascicule) dostępne są opcje umożliwiające wybór metody obliczeń naprężeń (metoda laboratoryjna, presjometryczna pełna i presjometryczna naprężeniowa). Po wybraniu metody presjometrycznej pełnej dostępny jest dodatkowy przycisk Definicja krzywej.

Profile gruntowe są zapisywane w postaci plików dany bazych XML. Profil gruntowy zawiera wszystkie informacje o parametrach gruntu i może być dowolnie przenoszony między stanowiskami i wykorzystywany w innych modułach programu Robot oraz kalkulatorach.

Należy kliknąć opcję Edycja, aby zmodyfikować parametry gruntu i utworzyć nowe profile gruntowe.

Do utworzenia nowego profilu konieczne jest wybranie jednego z istniejących gruntów w polu Nazwa. Wczytane dane o gruncie mogą być następnie modyfikowane.

Uwaga: Program nie kontroluje poprawności danych wpisywanych ręcznie przez użytkownika. Pominięcie parametrów lub wpisanie nieprawidłowych parametrów może prowadzić do nieprawidłowych rezultatów.

W polu Naprężenie określone może zostać również dopuszczalne naprężenie w gruncie (patrz Ogólne zasady wymiarowania fundamentów).

W górnej części okna dialogowego określone mogą zostać następujące wielkości.

Wysokość naziomu N1 (pole, w którym można określić wysokość naziomu nad projektowanym fundamentem), N2 (to pole może się pojawić dla niektórych położeń fundamentu), poziom trzonu słupa, minimalny poziom posadowienia. Gdy włączona jest opcja Poziom wody gruntowej, dostępne stają się dwa pola edycyjne: minimalny i maksymalny poziom wody gruntowej.

Patrz również:

Lista parametrów gruntu