Analiza szczegółowa — wymiarowanie prętów drewnianych (NF EN 1995-1:2005/NA:2010/A2:2014)

Opcja umożliwia szczegółową analizę prętów drewnianych. Szczegółowa analiza pręta może być uruchamiana poprzez kliknięcie przycisku Szczegółowa w oknie dialogowym ze szczegółowymi wynikami dla normy NF EN 1995-1:2005/NA:2010/A2:2014.

Program umożliwia wykonanie dodatkowych obliczeń na podstawie wymagań ujętych w normie NF EN 1995-1:2005/NA:2010/A2:2014:

Każda z wymienionych analiz prętów jest wykonywana niezależnie, zatem należy je uruchamiać osobno. Aby rozpocząć definiowanie parametrów obliczeń i same obliczenia, użytkownik powinien aktywować opcję Uwzględnij w obliczeniach w górnej części okna dialogowego na każdej karcie.

Okno dialogowe składa się z trzech kart:

Ściskanie poprzeczne

Otwory

Wcięcia.

Karta Ściskanie poprzeczne (rozdział 6.1.5)

Opcje dostępne na tej karcie są używane do sprawdzenia wytrzymałości na ściskanie prostopadle do słoja belki poddanej działaniu siły ściskającej F przyłożonej do górnej lub dolnej krawędzi belki.

Wybór opcji Koniec belki obciążony reakcją podporową F powoduje udostępnienie definicji parametrów (L, a, F), które są potrzebne do określenia współczynnika kc,90 zgodnie z punktem 6.1.5.(3). Przyjęto, że koniec belki jest obciążony reakcją podporową o wartości F, działającą na dolna krawędź belki. Założono dodatkowo, że podpora umieszczona w odległości a ≤ h/3 traktowana jest jako najbardziej skrajna (w innych wypadkach obliczenia są wykonywane jak dla podpory wewnętrznej).

Wybór opcji Górna krawędź belki obciążona siłą skupioną F powoduje udostępnienie parametrów (L, L1, a, Ls, as, F), które są potrzebne do określenia współczynnika kc,90 zgodnie z punktem:

W programie określane są odpowiednie efektywne długości rozkładu obciążenia zgodnie z rys. 6.3 i 6.4. Można także wybrać metodę podparcia belek, zaznaczając jedną z poniższych opcji: Podpora ciągła lub Podpora dyskretna.

Karta Otwory (rozdział 6.6)

Opcje dostępne w tej karcie służą do weryfikacji wytrzymałości na ścinanie belki z otworami. Weryfikacja jest wykonywana dla wszystkich otworów zdefiniowanych przez użytkownika. W programie automatycznie odczytywane są wartości sił poprzecznych działających w punktach, w których są umieszczane otwory dla decydującego przypadku obciążenia. Przed rozpoczęciem obliczeń sprawdzana jest geometryczna poprawność definiowanych otworów. Jeśli wystąpi błąd, zostanie wyświetlone odpowiednie ostrzeżenie.

Istnieją dwa typy otworów: okrągłe otwory lub prostokątne otwory (typ otworu może być wybrany w górnej części okna dialogowego).

Jednakże należy pamiętać, że liczba współrzędnych położeń środków otworów musi być zgodna z liczbą średnic lub liczbą szerokości i wysokości (prostokątne otwory).

Karta Wcięcia (rozdział 6.5.2)

Opcje dostępne w tej karcie służą do weryfikacji wytrzymałości na ścinanie belki z wycięciem przy podporze. Weryfikacja jest wykonywana na jednym z końców belki w punkcie, w którym działa większa siła ścinająca. W programie automatycznie odczytywane są wartości sił ścinających działających na końcach belki dla decydującego przypadku obciążenia.

Możliwe jest zdefiniowanie dwóch przypadków wycięcia w belce: przypadek 1 lub przypadek 2.

W każdej karcie znajduje się opcja Uwzględnij w obliczeniach. Jeśli opcja ta jest nieaktywna, nie zostanie przeprowadzona analiza np. ściskania prostopadle do słoja i żadne opcje na tej karcie nie będą dostępne. Jeśli opcja Uwzględnij w obliczeniach została włączona na jednej z kart, to po zdefiniowaniu kilku parametrów będzie przeprowadzana analiza np. ściskania prostopadle do słoja.

Po zdefiniowaniu parametrów dostępnych w oknie dialogowym i kliknięciu przycisku Oblicz przeprowadzana jest dodatkowa analiza prętów drewnianych. Po jej ukończeniu przetwarzana jest uwaga obliczeniowa zawierająca wyniki wykonanych obliczeń.