Kliknięcie ikony (Definicja obciążenia) lub wybranie polecenia Elementy żelbetowe > Obciążenia pozwala zdefiniować obciążenie, które ma być przyłożone do projektowanej belki-ściany.
Lewa strona okna dialogowego obciążenia zależy od wybranego rodzaju obciążenia. W lewym, górnym rogu okna prezentowana jest schematyczna ikona przedstawiająca wybrany typ obciążenia ciągłego, skupionego lub powierzchniowego. Z prawej strony przedstawiane są ikony umożliwiające wybór rodzaju obciążenia.
Poniżej ikon symbolizujących typ obciążenia znajduje się opcja Wymiary względne. Jeżeli ta opcja jest włączona (pojawia się symbol √), to przy definiowaniu położenia obciążenia wykorzystywane będą względne współrzędne punktów (zawierające się w przedziale <0,1>). Jeśli opcja jest wyłączona, współrzędne punktów podawane będą w wybranych przez użytkownika jednostkach długości.
W przypadku wybrania obciążenia ciągłego wyświetla się opcja Łańcuch wymiarowy. Jeżeli ta opcja jest włączona (pojawia się symbol √), to przy definiowaniu obciążenia ciągłego będzie wykorzystywany tzw. łańcuch wymiarowy. Oznacza to, że wartość obciążenia ciągłego p2 przykładana będzie w punkcie o współrzędnej (x1+x2), wartość obciążenia p3 w punkcie o współrzędnej (x1+x2+x3) itd. Jeżeli opcji jest wyłączona, to obciążenie p1 jest przykładane w punkcie o współrzędnej x1, obciążenie w punkcie o współrzędnej x2 itd.
W środkowej części okna znajdują się pola: Współrzędne i Wartość. W przypadku obciążenia skupionego znajdują się w nich następujące opcje: x1, x2, n oraz F lub M. Wprowadzenie możliwości definiowania parametrów x2 i n pozwala zdefiniować grupy obciążeń skupionych. Poszczególne wielkości oznaczają (patrz rysunek):
x1 — współrzędna położenia pierwszej siły/momentu x2 — rozstaw pomiędzy kolejnymi siłami/momentami skupionymi n — liczba sił/momentów skupionych F lub M — wartość siły lub momentu skupionego |
Dodatkowo w przypadku obciążenia siłą skupioną pojawia się pole umożliwiające definicję szerokości rozkładu L. Wielkość ta opisuje szerokość przekazania obciążenia w przypadku np. belki opierającej się na belce-ścianie.
Szczegółowy opis zasad przekazania obciążeń skupionych na zadanej szerokości podany jest w rozdziale Zasady modelowania belek-ścian za pomocą MES — Modelowanie obciążeń skupionych. W przypadku przekazania obciążenia na zadanej szerokości, punkt przyłożenia obciążenia interpretowany jest jako oś obciążenia i wypada w środku odcinka rozkładu siły.
W przypadku konieczności zdefiniowania obciążenia przyłożonego w punkcie (bez rozkładu siły), można zdefiniować szerokość rozkładu L=0.
W przypadku obciążenia ciągłego w polu Współrzędne znajdują się opcje: x1, x2, x3 i x4 (pole umożliwiające wpisanie wartości współrzędnej charakterystycznego punktu przyłożenia wybranego rodzaju obciążenia ciągłego.), p1, p2, p3 (pola umożliwiające wpisanie wartości obciążenia ciągłego w charakterystycznym punkcie przyłożenia tego obciążenia (dla współrzędnych x1, x2, x3).
Punkt pokazany jest na rysunku w lewym górnym rogu okna.
W przypadku obciążeń powierzchniowych w polu Współrzędne znajdują się opcje: alfa, beta i y; w sąsiednim polu znajduje się pole umożliwiające podanie wartości obciążenia p (obciążenie na jednostkę powierzchni). Obciążenie to zamieniane jest na obciążenie ciągłe. Następujące rodzaje obciążenia powierzchniowego są dostępne:
obciążenie zbierane z powierzchni pomiędzy dwoma belkami. Podawana jest odległość y, z której zbierane jest obciążenie. |
|
Ikona obciążenie zbierane z powierzchni płyty zamkniętej czterema belkami. Podawane są dwa kąty: alfa i beta. |
|
Ikona obciążenie zbierane z powierzchni płyty zamkniętej czterema belkami. Podawane są dwa kąty: alfa i beta oraz odległość y. Ikona |