Przekrój złożony typu

Aby uzyskać dostęp do tej opcji, należy kliknąć kartę Przekrój złożony w oknie dialogowym Przekroje parametryzowane. Na ekranie pojawia się okno dialogowe pokazane na poniższym rysunku.

W powyższym oknie dialogowym dostępnych jest dziewięć najczęściej spotykanych typów przekrojów złożonych (wybór dokonywany jest w polu Typ przekroju w prawej, górnej części okna dialogowego):

— Dwa ceowniki (zestawione półkami lub plecami)

— Dwa dwuteowniki

— Ceownik i dwuteownik (ceownik ustawiony półką lub plecami)

— Dwa kątowniki i dwuteownik

— Cztery kątowniki zestawione półkami

— Cztery kątowniki z półkami do wewnątrz profilu

— Dwa kątowniki w układzie ‘T’ (zestawione krótszymi lub dłuższymi bokami)

— Dwa kątowniki w układzie ‘C’ (zestawione krótszymi lub dłuższymi bokami)

— Dwa kątowniki ustawione krzyżowo.

W przypadku niektórych typów przekrojów złożonych dostępna jest opcja Przekroje złożone spawane. Jeżeli wybrana została ta opcja, pasy przekroju złożonego połączone są spoinami wzdłuż długości przekroju.

Definicja rodziny przekrojów złożonych

Aby zdefiniować rodzinę (grupę) przekrojów złożonych, należy:

Uwaga: Pewne typy przekrojów (np. 4 kątowniki) wymagają definicji dwóch różnych przekrojów gałęzi oraz dwóch różnych rozstawów gałęzi w zależności od płaszczyzny skratowania (b,d).

Sposób generacji przekrojów złożonych

W programie automatycznie generowana jest rodzina przekrojów złożonych w oparciu o początkowe dane określone przez użytkownika. Pierwszy przekrój w rodzinie przekrojów złożonych składa się z początkowych przekrojów rozmieszczonych w odległości d. Kolejne przekroje złożone tworzone są bez zmiany wymiarów przekroju gałęzi poprzez zwiększenie rozstawu d przez wartość przyrostu dd, aż osiągnięta zostanie wartość dmax. Po osiągnięciu rozstawu dmax, przekrój gałęzi zwiększany jest o jeden rozmiar i generuje kolejne przekroje złożone, rozpoczynając ponownie z rozstawami d i kontynuując zwiększanie aż do osiągnięcia wartości dmax. Generacja przekrojów trwać będzie do momentu dojścia do końca bazy, tzn. gdy nie będzie możliwości wybrania kolejnego przekroju.

Przykład:

Przekrój złożony

Przekrój gałęzi (przekrój startowy) — C240

Rozstaw gałęzi — d=25 cm

Przyrost dd = 5 cm

Rozstaw maksymalny dmax = 30 cm

Wygenerowana zostanie rodzina przekrojów o nazwie np. 2CF, składająca się z 9 przekrojów. Generacja zakończy się na ostatnim przekroju rodziny ceowników C300. Poniżej przedstawiono wygenerowane przekroje:

2CF(d25) C 240

2CF(d30) C 240

2CF(d35) C 240

2CF(d25) C 260

2CF(d30) C 260

2CF(d35) C 260

2CF(d25) C 300

2CF(d30) C 300

2CF(d35) C 300

Sposób generacji przekrojów, które wymagają definicji dwóch rozstawów (poziomy d i pionowy b) jest analogiczny jak dla przekrojów z rozstawem pojedynczym. Zmiany rozstawów b i d odbywają się równocześnie o zdefiniowane przez użytkownika wartości dd i db.

Powyższe okno dialogowe służy do definiowana procedury generowania nowych rodzin przekrojów złożonych. Rzeczywista generacja przekrojów odbywa się w trakcie procesu wymiarowania grup prętów z użyciem zdefiniowanych rodzin parametryzowanych.

Patrz również:

Przekrój złożony — parametry