Animacja

Po naciśnięciu przycisku Animacja w oknie dialogowym Składowa przypadku, na ekranie pojawia się pokazane poniżej okno dialogowe.

W powyższym oknie dialogowym dostępne są opcje służące do animacji wykresów wielkości otrzymanych w trakcie analizy konstrukcji (przemieszczenia, reakcje, momenty itp.).

Aby uruchomić animację, należy:

  1. Określić zakres, tj. położenia pojazdu, które mają być brane pod uwagę podczas przygotowywania animacji. Można tego dokonać za pomocą opcji:

    Od — pole umożliwiające określenie początkowego numeru składowej (położenia obciążenia ruchomego), od której tworzona będzie animacja.

    Do — pole umożliwiające określenie końcowego numeru składowej (położenia obciążenia ruchomego), do której tworzona będzie animacja.

    Naciśnięcie przycisku Wszystko powoduje uwzględnienie wszystkich zdefiniowanych kroków.
  2. Określić dwa parametry animacji: liczbę tworzonych klatek oraz liczbę klatek na sekundę.

Po naciśnięciu przycisku Start program Robot przygotowuje animację wybranej wielkości na podstawie podanych parametrów i rozpoczyna wykonywanie animacji. W trakcie prezentacji animacji na ekranie pojawia się pasek narzędzi umożliwiający zatrzymanie, wznowienie odtwarzania animacji, przewinięcie animacji itp. Można również zapisać stworzoną animację deformacji konstrukcji do pliku o rozszerzeniu *.avi. Istnieje także możliwość wczytania i odtworzenia pliku *.avi, w którym zapisano stworzoną wcześniej deformację konstrukcji.

Uwaga: Jeżeli tworzona animacja konstrukcji będzie zbyt duża (niewystarczająca będzie ilość miejsca na dysku do przeprowadzenia animacji), to animacja nie zostanie uruchomiona. Aby wykonać animację dla takiej konstrukcji, należy albo zwiększyć ilość miejsca na dysku, albo zmniejszyć okno programu Robot. (jeżeli program Robot jest wyświetlany na całym ekranie, to należy zmniejszyć okno programu Robot)