Wykresy (analizy zaawansowane)

Opcja umożliwia definicję i prezentację wykresów dla przypadków analizy nieliniowej, całkowania równań ruchu i analizy zniszczenia. Wykresy pozwalają na przedstawienie dowolnych wielkości wynikowych (np. przemieszczenia, siły wewnętrzne, naprężenia) zebranych w kolejnych krokach/przyrostach analizy nieliniowej i zniszczenia lub w kolejnych przyrostach czasu dla całkowania równań ruchu. Wyniki mogą być wyświetlane w funkcji kolejnych przyrostów (kroków iteracyjnych lub czasu) oraz w funkcji innych wielkości.

Uwaga: Na wykresie możliwa jest prezentacja ‘n’ różnych wielkości (przedstawianych na osi pionowej Y) w funkcji tylko jednej wielkości znajdującej się na osi poziomej X.

Po wybraniu z menu opcji Wyniki > Zaawansowane > Wykresy na ekranie pojawia się okno dialogowe pokazane na poniższym rysunku (w menu tabeli dla analizy nieliniowej jest to opcja Wyniki > Nieliniowość > Plastyczność/Wykresy, natomiast w menu tabeli dla analizy zniszczenia jest to opcja Wyniki > Zaawansowane > Analiza zniszczenia — Wykresy).

Przypadek obciążeniowy, dla którego mają zostać wyświetlone zdefiniowane wykresy, może zostać wybrany z listy wyboru Przypadki znajdującej się na górnym pasku narzędzi programu Robot. Wykresy mogą być wyświetlone dla pojedynczego przypadku lub dla kilku wybranych przypadków.

Jeżeli wybrane zostaną różne typy przypadków obciążeniowych (w selekcji występują przypadki zarówno przypadki analizy nieliniowej, czasowej, jak i analizy zniszczenia), wykresy można wyświetlać tylko dla jednego typu analizy (najwyższy priorytet mają przypadki analizy nieliniowej i zniszczenia).

W oknie pokazanym powyżej znajdują się następujące opcje:

Uwaga: Przycisk Zastosuj jest dostępny tylko wtedy, gdy przypadek złożony jest aktywny w widoku, np. przypadek zawierający wyniki zapisane dla przyrostów komponentu. Przypadkami takimi są analiza czasowa, analiza nieliniowa i analiza zniszczenia. Przycisk Zastosuj jest niedostępny, jeśli aktywne są typowe przypadki statyczne.

W przypadkach analizy nieliniowej tylko wynik przyrostu od ostatniego wczytania jest zapisywany jako domyślny. W takim przypadku wykresy nie będą dostępne. Opcja "Zapisz wyniki po każdym przyroście" powinna być aktywna dla nieliniowej analizy w oknie dialogowym Analiza / Typy analizy w celu zapisu wyników dla każdego przyrostu.

Po zdefiniowaniu wykresów i przeniesieniu ich do pól Oś pozioma i Oś pionowa w oknie dialogowym Analizy zaawansowane naciśnięcie przycisku Zastosuj powoduje wyświetlenie widoku z wybranymi wykresami. Po naciśnięciu przycisku Zamknij okno dialogowe Analizy zaawansowane jest zamykane; po jego ponownym otwarciu zdefiniowane wykresy są dostępne.

W górnej części widoku znajdują się wykresy wybranych wielkości umieszczone na tym samym rysunku. W dolnej części umieszczona jest tabela z opisem wykresów i wartościami ekstremalnymi wybranych wielkości (pierwsza kolumna zawiera informacje dotyczące osi X, natomiast druga — wykresów prezentowanych na osi Y). Elementy prezentowane w tabeli można ustawiać za pomocą opcji Kolumny znajdującej się w menu skrótów pojawiającym się po ustawieniu kursora w tabeli i naciśnięciu prawego przycisku myszy.

W menu skrótów znajduje się również opcja Wykresy — właściwości umożliwiająca wybór informacji prezentowanych na wykresach.

Opisy wykresów włączane są po wybraniu opcji Opis wykresów z menu skrótów. Opis każdego wykresu przedstawia wartości minimalne i maksymalne na wykresie.

Uwaga: Jeśli wybrano kilka przypadków obciążeń, każdy zdefiniowany wykres jest wyświetlany dla kolejnych przypadków (innymi słowy, zostaje wygenerowanych 'n' różnych wykresów). Zakres na oś X jest określany przez wartości <min, max> wszystkich przypadków obciążeń; zakres na osi Y jest zdefiniowany przez wartości <min, max> wszystkich przypadków obciążeń (odpowiadający każdemu rodzajowi skalowania).

Patrz również:

Uplastycznienie