W trakcie tworzenia map często gubiona jest informacja dotycząca znaku prezentowanych wartości oraz jak daleko wartość na mapie jest od wartości zerowej; bez otwartego okna dialogowego, w którym prezentowana jest wybrana skala, nie można wskazać na mapie miejsca zmiany znaku oraz podać stosunek wartości minimalnych do maksymalnych.
Skala automatyczna jest generowana w taki sposób, by wartości ujemne wielkości przedstawianej w postaci mapy były oznaczane kolorami "zimnymi" (odcienie koloru niebieskiego), a wartości dodatnie kolorami "ciepłymi" (odcienie koloru czerwonego); tak stworzona skala mapy pozwala na znalezienie obszarów zmiany znaku, jak również na określenie stosunku wartości ekstremalnych.
Przyjmuje się, że w obrębie obu grup kolorów (kolorów "zimnych" i "ciepłych") może wystąpić podział na maksymalnie 128 składowych. Skala kolorów tworzona jest dopiero po wyznaczeniu wartości ekstremalnych (vmin, vmax) dla danej wielkości. Wartości większej (co do wartości bezwzględnej) spośród vmin i vmax przypisywany jest 128. kolor (z uwzględnieniem jej znaku). Kolor drugiej wartości dobierany jest na podstawie proporcji między vmin a vmax, a kolory pośrednie przydzielane są poprzez równomierny podział skali. Wprowadzono również zaokrąglanie przedziałów do takiej postaci, aby zero było jedną z wartości granicznych na skali.