Wybór modelu wyboczeniowego

Okno dialogowe prezentowane na poniższym rysunku służy do wyboru schematu wyboczeniowego dla konstrukcji przesuwnej (takie samo okno dialogowe jest otwierane dla konstrukcji nieprzesuwnej). Otwierane jest po wybraniu opcji konstrukcja przesuwna (dla kierunku Y lub Z) w oknie dialogowym Wybór schematu wyboczeniowego słupa i naciśnięciu ikony symbolizującej schemat wyboczeniowy słupa.

Z listy schematów należy wybrać ikonę odpowiadającą schematowi wyboczeniowemu słupa i nacisnąć przycisk OK.

Schematy wyboczeniowe prezentowane w powyższym oknie dialogowym zależą od wybranej normy żelbetowej. Oparte są na następujących zaleceniach normowych:

Wartości przypisane do schematów są uproszczeniem dla typowych przypadków.

Dla normy amerykańskiej rysunki obrazują słupy z węzłami o współczynnikach długości efektywnej odpowiadających: bardzo dobremu utwierdzeniu yA ≈ 0.8, typowemu połączeniu y A ≈ 2, słabemu połączeniu (przegubowi) y A ≈ 100. Przypisane im wartości są odczytane z nomogramów.

Dla normy francuskiej i belgijskiej rysunki przedstawiają słupy o węzłach o wartości współczynnika k odpowiadającym około:

Wartości współczynnika b są odczytywane na podstawie powyższych wartości współczynnika k z nomogramów zawartych w normie.

Dla normy brytyjskiej rysunki obrazują słupy o czterech (opisanych w punkcie 3.8.1.6.2 normy) typach utwierdzenia od pełnego utwierdzenia do przegubu. Wartości im przypisane bezpośrednio odpowiadają wartościom współczynnika b w tabelach 3.21, 3.22 normy.

Dla normy polskiej rysunki bezpośrednio odpowiadają schematom opisanym w tabeli C.1.

Trzy ostatnie opcje korzystają bezpośrednio z wzorów i nomogramów normowych.

Po dwukrotnym naciśnięciu pokazanych na powyższym rysunku ikon otwierane jest okno dialogowe, w którym przeprowadzona może zostać definicja sztywności węzła.