Ta opcja służy do określania dodatkowych właściwości prętów konstrukcji, takich jak pręty kratownicowe (dla których działają siły osiowe), pręty, które mogą pracować jedynie na ściskanie bądź rozciąganie, oraz pręty, dla których uwzględniany będzie wpływ ścinania na deformację konstrukcji. Otwórz okno dialogowe Charakterystyki zaawansowane w następujący sposób:
W tym oknie dialogowym dostępne są następujące opcje:
Wcześniej użycie pręta kratownicowego w konstrukcji ramowej wymagało zdefiniowania zwolnień pręta. Za pomocą elementów skończonych wiązara zmniejsza się liczbę stopni swobody w modelu konstrukcji, co zmniejsza czas obliczeń dla dużych konstrukcji.
Gdy ta opcja jest zaznaczona, dostępne są 2 dodatkowe opcje:
Pręty ściskane i Pręty rozciągane stają się dostępne. W dolnej części okna dialogowego znajduje się pole, w którym można zdefiniować (graficznie lub wpisując numery prętów) pręty kratownicowe, pręty pracujące na tylko ściskanie/rozciąganie albo pręty, dla których uwzględniany będzie wpływ ścinania na deformację konstrukcji.
W przypadku używania opcji Pręty kratownicowe należy zwrócić uwagę na nadane atrybuty i obciążenia przypisane do wybranego pręta konstrukcji ze względu na różnicę w pracy pręta kratownicowego w stosunku do pręta belkowego. Obciążenie ciężarem własnym prętów kratownicowych jest generowane na węzły elementu pręta. Dla obciążeń na długości pręta brane są pod uwagę tylko obciążenia wzdłuż osi pręta, natomiast obciążenia poprzeczne są pomijane. Dotyczy to następujących typów obciążeń:
W dolnej części okna dialogowego znajduje się opcja Pręty nieaktywne. Wybranie tej opcji powoduje, że pręty, których numery podano w polu Lista prętów lub które wyróżniono w obszarze rysunku, zostaną pominięte podczas generowania modelu. (Pręty są ignorowane podczas generowania siatki elementów skończonych).