Wytężenie przekroju

Po zakończeniu obliczeń/wymiarowania słupa może zostać otwarte na ekranie okno dialogowe Wytężenie przekroju, przedstawione na poniższym rysunku.

Uwaga: Okno dialogowe przedstawione na powyższym rysunku zależy od wybranej normy żelbetowej. W związku z tym wygląd okna w przypadku innych norm może się różnić od tego pokazanego powyżej.

Jeżeli istnieją wyniki obliczeń/wymiarowania słupa, to okno dialogowe można otworzyć na dwa sposoby:

W oknie dialogowym Wytężenie przekroju przedstawiona jest lista wszystkich kombinacji obciążeń uwzględnianych podczas wymiarowania słupa wraz ze wskazaniem położenia wymiarującego przekroju poprzecznego (zobacz również temat Schemat wymiarowania słupa). Dla wybranej kombinacji przedstawiony jest przekrój słupa z zaznaczoną osią obojętną, strefą ściskaną (kolor żółty) i rozciąganą oraz odpowiednie współczynniki bezpieczeństwa. Po wykonaniu obliczeń (lub przeprowadzeniu weryfikacji) w oknie dialogowym wybierana jest kombinacja obciążeń krytycznych (kombinacja wymiarująca).

Jeśli otwarte jest okno dialogowe „Słup: Wyniki”, wybór kombinacji obciążeń w oknie dialogowym powoduje zmianę wyświetlanego w oknie przekroju powierzchni interakcji (przekroju w płaszczyźnie wybranego wektora obciążenia). Na widoku prezentowany może być przekrój przez powierzchnię interakcji N-M lub My-Mz.

W prawej części okna znajduje się tabela opisująca listę kombinacji obciążeń. Oddzielnie prezentowany jest arkusz dla kombinacji podstawowych i wyjątkowych. Każdy wiersz przedstawia parametry jednej z kombinacji sprawdzanych przy wymiarowaniu słupa. Obok składowych danej kombinacji znajduje się oznaczenie położenia przekroju: A — przekrój górny, B — przekrój dolny oraz C — przekrój środkowy. Liczba wierszy w tabeli odpowiada trzykrotnej liczbie kombinacji obciążeń. Kolejne kolumny pokazują następujące informacje: siła osiowa, moment zginający wokół osi Y, moment zginający wokół osi Z, jak również, jeśli uwzględniono ścinanie, wartości sił ścinających wzdłuż osi Y i Z.

Na przykład kombinacja zapisana jako „1.35P1 + 1.5L1 + 1.05L2 (B)” została wygenerowana w wyniku połączenia pierwszego obciążenia stałego o współczynniku 1.35, pierwszego obciążenia eksploatacyjnego o współczynniku 1.5 oraz drugiego obciążenia ruchomego o współczynniku 1.05; działanie sił tej kombinacji dotyczy dolnego przekroju słupa.

W środkowej dolnej części okna przedstawiany jest rysunek rzeczywistego przekroju słupa, na którym oznaczone zostały następujące elementy:

W oknie Wytężenie przekroju znajduje się tabela ze współczynnikami bezpieczeństwa, która zawiera następujące wiersze:

Rd/Sd

Pole Rd/Sd przedstawia współczynnik bezpieczeństwa Rd/Sd dla wybranej na liście kombinacji i położenia przekroju, gdzie:

Sd — długość wektora obciążenia

Rd — długość wektora obciążenia odpowiadającego stanowi granicznemu nośności przekroju przy obciążeniu działającym na danym mimośrodzie.

MRd/MSd

Pole MRd/MSd przedstawia współczynnik bezpieczeństwa MRd/MSd dla wybranej na liście kombinacji i położenia przekroju, gdzie:

MSd — wartość momentu (długość rzutu wektora obciążenia na płaszczyznę MyMz)

MRd — wartość momentu wektora obciążenia odpowiadającego stanowi granicznemu nośności przekroju przy obciążeniu działającym z zadaną siłą osiową oraz z efektywnym momentem w kierunku wyznaczonym przez składowe My, Mz.

NRd/NSd

Pole NRd/NSd przedstawia współczynnik bezpieczeństwa NRd/NSd dla wybranej w liście kombinacji i położenia przekroju, gdzie:

NSd — wartość siły osiowej wektora obciążenia

NRd — wartość siły osiowej wektora obciążenia odpowiadającego stanowi granicznemu nośności przekroju przy obciążeniu działającym z zadanym momentem.

W kolumnach tabeli przedstawione jest porównanie wartości dopuszczalnej (z lewej strony) z wartością wynikającą z obliczeń dla danej kombinacji (z prawej strony). Jeśli nie jest spełniony dowolny warunek, to pole zostanie podświetlone kolorem czerwonym.

ACI 318-14

Tabela ze współczynniki bezpieczeństwa dla normy ACI 318-14 zawiera następujące wiersze:

ϕ*Sn/U

W polu ϕ*Sn/U jest przedstawiony współczynnik bezpieczeństwa ϕ*Sn/U dla wybranej na liście kombinacji i położenia przekroju poprzecznego, gdzie:

ϕ — współczynnik redukcyjny wytrzymałości

Sn — nominalna wytrzymałość na moment, ścinanie, ściskanie osiowe, skręcanie lub obciążenie

U — wytrzymałość pręta lub przekroju poprzecznego wymagana do zapewnienia odporności na obciążenia obliczeniowe lub powiązane wewnętrzne momenty i siły w takich kombinacjach, jak określono w normie.

ϕ*Mn/Mu

W polu ϕ*Mn/Mu jest przedstawiony współczynnik bezpieczeństwa ϕ*Mn/Mu dla wybranej na liście kombinacji i położenia przekroju poprzecznego, gdzie:

ϕ — współczynnik redukcyjny wytrzymałości

Mn — nominalna wytrzymałość na zginanie w przekroju, cal-funt.

Mu — obliczeniowy moment w przekroju, cal-funt.

ϕ*Pn/Pu

W polu ϕ*Pn/Pu jest przedstawiony współczynnik bezpieczeństwa ϕ*Pn/Pu dla wybranej na liście kombinacji i położenia przekroju poprzecznego, gdzie:

ϕ — współczynnik redukcyjny wytrzymałości

PN — nominalna wytrzymałość na ściskanie osiowe pręta, funt.

Pu — obliczeniowa siła osiowa, dodatnia w przypadku ściskania i ujemna w przypadku rozciągania, funt.

Dodatkowo w przypadku normy ACI 318-14 w oknie dialogowym Wytężenie przekroju znajduje się tabela ze współczynnikami redukcyjnymi wytrzymałości, która zawiera następujące wiersze:

εt*1000

W polu εt*1000 jest wyświetlany współczynnik, gdzie:

εt — odkształcenie przy rozciąganiu netto w warstwie ekstremalnej rozciąganego zbrojenia podłużnego przy nominalnej wytrzymałości, z wyłączeniem odkształceń wynikających z efektywnego sprężenia, pełzania, skurczu i temperatury.

ϕ

W polu ϕ jest wyświetlany współczynnik, gdzie:

ϕ — współczynnik redukcyjny wytrzymałości.