Okno dialogowe Parametry analizy spektralnej służy do definiowania parametrów analizy spektralnej dla nowego przypadku dynamicznego w konstrukcji. Okno to może być wywołane na ekran po wybraniu analizy spektralnej i naciśnięciu klawisza OK w oknie dialogowym Nowy przypadek lub naciśnięciu klawisza Parametry w oknie Typ analizy.
W górnej części okna dialogowego znajduje się pole z układem współrzędnych, w którym prezentowane są zdefiniowane spektra. W polu Definicja spektrum można modyfikować lub definiować od początku spektra.
W tym polu znajduje się również klawisz Definicja spektrum, którego naciśnięcie powoduje otwarcie dodatkowego okna dialogowego umożliwiającego definiowanie nowych widm lub modyfikację widm już istniejących. Aby wybrać zakresu, wybierz jedną z spektrów w zdefiniowanym spektrów pola i kliknij górny →. Spektrum i jego wartość tłumienia zostaną pokazane w odpowiednich polach. Aby dokonać wyboru spektrum, należy na liście dostępnej w polu Zdefiniowane spektra zaznaczyć jedno z widm i nacisnąć górny klawisz ŕ; nazwa wybranego widma oraz wartość tłumienia dla tego widma pokazane zostaną w odpowiednich polach, a w układzie współrzędnych prezentowanym w górnej części okna zostanie pokazany wykres widma.
Ponadto istnieje możliwość automatycznej interpolacji spektrów. Po wybraniu (zaznaczeniu) opcji Automatyczne uśrednianie spektrów dostępna staje się możliwość wyboru drugiego widma. W tym przypadku analiza przeprowadzona będzie dla spektrum wyznaczonego na podstawie poniższego wzoru.
gdzie:
i — i—ta postać
Ti — okres dla i—tej postaci
S 1 ,S 2 — wymuszenie dla okresu T I odpowiednio dla pierwszego i drugiego spektrum
A 1 ,A2 — tłumienie odpowiednio dla pierwszego i drugiego spektrum
Ai — tłumienie dla i—tej postaci.
W dolnej części okna, oprócz standardowych przycisków OK, Anuluj i Pomoc, znajdują się: Definicja kierunku, Postać residualna i Filtry.
Dla analizy spektralnej dostępna jest również opcja postaci residualnych. Aby obliczyć siły pseudostatyczne dla postaci residualnej, należy:
Opcja postaci residualnej (tzw. pseudomod) ma za zadanie uwzględnienie w analizie spektralnej całkowitej masy konstrukcji, bez zwiększania liczby obliczanych postaci drgań. Suma udziału mas w drganiach konstrukcji, obliczanych w analizie modalnej, rośnie wraz z liczbą postaci. Jednak aby uzyskać wymagany w normach 90 procentowy udział mas, należy obliczyć dużą liczbę postaci własnych, co wydłuża obliczenia i analizę wyników.
Ideą pseudomodu jest wyznaczenie dodatkowej postaci drgań, uwzględniającej brakujący procent udziału mas wyznaczony na podstawie poprzednich postaci drgań.
Wartości sił pseudostatycznych w dodatkowej postaci residualnej obliczane są w następujący sposób:
Wyniki dla postaci residualnej obliczane są przez rozwiązanie przypadku statycznego obciążonego siłami pseudostatycznymi.
Zobacz także:
Przyspieszenie wyświetlania wyników dla analizy sejsmicznej/spektralnej