Belka górna

W menu modułu Projektowanie słupa żelbetowego znajduje się opcja Belka górna. Po wyborze tej opcji na ekranie pojawia się okno dialogowe, w którym dokonany może zostać wybór dokładnie jednej belki z listy zdefiniowanych belek.

Po wyborze belki na ekranie pojawia się okno dialogowe pokazane na poniższym rysunku. Opcje znajdujące się w tym oknie dialogowym pozwalają na pozycjonowanie słupa względem belki. W prawej części okna dialogowego przedstawiane są nazwy podpór wybranej belki; w lewej części podawana jest nazwa bieżącego słupa — istnieje możliwość (za pomocą strzałek znajdujących się w górnej części okna dialogowego) skojarzenia go z podporą belki.

Użytkownik ma możliwość wybrania kierunku (My lub Mz); po wybraniu opcji My (lub Mz) następuje przyporządkowanie sił:

Wybór (My): My —> My, Mx —> Mz, N —> Fz

Wybór (Mz): My —> Mz, Mx —> My, N —> Fy

Fz —> N.

Po naciśnięciu przycisku OK kolejne rekordy będące reakcjami z kolejnych przypadków prostych są wpisywane do okna dialogowego obciążeń. Jeśli obciążenia są już zdefiniowane w programie, to pojawia się pytanie, czy usunąć istniejące już obciążenia (odpowiedź ‘nie’ umożliwia odczyt reakcji, np. z dwóch belek rusztowych).

Uwaga: W przypadku norm, dla których nie definiuje się siły poziomej (a jedynie momenty górny i dolny), moment dolny jest wyliczony automatycznie na podstawie siły poziomej i wysokości słupa.
Uwaga: Opcja dostępna tylko dla modułu słupów żelbetowych pracującego jako samodzielny program bez połączenia (wymiany danych) z innymi częściami systemu Robot.