Użyj tego okna dialogowego, aby zdefiniować obciążenia zmienne p, przyłożone do warstwic zdefiniowanych przez użytkownika.
- Dostęp
-
- Kliknij ikonę na karcie Powierzchnia w oknie dialogowym Definicja obciążeń.
Obciążenie tego typu działa na elementy powierzchniowe. Może być również rozłożona na pręty, jeśli jest przyłożona do powierzchni będącej okładziną. Jeśli tak, to obciążenie rozłożone jest zgodnie z metodą kopertową.
- Wartości
- Określa wartości składników obciążenia działającego wzdłuż osi X, Y lub Z układu współrzędnych.
Zmienne obciążenie powierzchniowe może być definiowane poprzez podanie wartości w dwóch lub trzech punktach. Mogą to być węzły zdefiniowanych powierzchniowych elementów skończonych lub dowolne punkty o podanych współrzędnych.
Obciążenie rozłożone na powierzchni elementów może być przyłożone do konstrukcji płytowych lub powłokowych. Kierunek obciążenia jest określany względem osi globalnego układu współrzędnych. Wartość obciążenia w dowolnym punkcie jest następnie liniowo interpolowana lub ekstrapolowana na podstawie wartości obciążenia w podanych punktach.
- Układ współrz.
- Określ, czy układ współrzędnych ma być globalny czy lokalny.
- Obciążenie rzutowane
- Dla każdego składnika obciążenia zostanie użyte obciążenie powierzchni rzutowanej na płaszczyznę normalną do kierunku obciążenia.
- Ma to zastosowanie tylko do globalnego układu współrzędnych.
- Automatyczna selekcja paneli w płaszczyźnie konturu
- Automatycznie wykrywa te panele, które leżą w płaszczyźnie zdefiniowanego konturu, i przykłada do nich obciążenie.
Uwaga: Ta opcja powoduje wyłączenie przycisku Kierunek rzutowania konturu.
- Kierunek rzutowania konturu
- Jest to kierunek, wzdłuż którego definiowany kontur (do niego będzie przykładane obciążenie) będzie rzutowany na powierzchnię tworzonej płyty lub powłoki. Istnieje kilka sposobów rzutowania konturu: prostopadle do powierzchni zdefiniowanego konturu, wzdłuż osi X, Y lub Z lokalnego układu współrzędnych oraz wzdłuż zdefiniowanego wektora.
Definiowany kontur nie musi leżeć w płaszczyźnie płyty ani powłoki. Należy więc tak dobierać kierunek rzutowania konturu, aby jego rzut znalazł się na powierzchni płyty lub powłoki.
- Definicja konturu
- Kontur, do którego przyłożone jest obciążenie. Można tego dokonać za pomocą okna dialogowego lub graficznie w obszarze rysowania.
Ta część okna dialogowego umożliwia otwarcie okna dialogowego Kontur poprzez kliknięcie ikony .
- Ograniczenia geometryczne
- Uwzględnia ograniczenia geometryczne związane z wybranym typem obciążenia.
- Kliknij przycisk Ograniczenia geometryczne, aby określić ograniczenia geometryczne dla obciążenia.
Uwaga: Obciążenia powierzchniowe standardowo działają na całe panele. Ta opcja ułatwia definiowanie obciążeń, głównie na panelach zakrzywionych, takich jak na przykład cylindry utworzone za pomocą opcji Wyciąganie.