W programie przeprowadzane mogą być następujące obliczenia:
Stateczność środnika przy ścinaniu
- Program przeszukuje każdy panel (przestrzeń pomiędzy sąsiadującymi żebrami) w 11 punktach w poszukiwaniu największej siły ścinającej. Dla tak znalezionej siły program dokonuje weryfikacji zgodnie z punktem (5.6)
- Wyniki prezentowane są dla każdego panelu w punktach, gdzie wystąpiły najbardziej niekorzystne wytężenia.
Stateczność środnika przy ściskaniu (5.7)
- Sprawdzanie środnika pod siłą skupioną odbywa się tylko wtedy, gdy pod siłą nie znajduje się żebro (środnik jest nie użebrowany).
- Program przeprowadza analizę, czy siła lub reakcja wywołuje efekt ściskania środnika. Efekt ściskania wywołuje siła (reakcja lub pręt dochodzący) w następujących przypadkach:
- Siła (reakcja lub pręt dochodzący) na górze i wartość siły (reakcji) ujemna
- Siła (reakcja lub pręt dochodzący) na dole i wartość siły (reakcji) dodatnia W innych przypadkach program nie wykonuje obliczeń (siła jest pomijana).
- Obliczenia są prowadzone dla wszystkich przypadków obciążeniowych zdefiniowanych przez użytkownika w polu Obciążenia automatyczne.
- Jeżeli w jednym punkcie występuje kilka sił skupionych (w ramach jednego przypadku obciążenia), to program automatycznie sumuje te siły.
- Dla przypadku kombinacji lub kombinacji normowych, jeśli w punkcie występuje kilka sił pochodzących od różnych przypadków obciążeniowych, program dokona sumowania tych sił z uwzględnieniem odpowiednich współczynników kombinacji.
- Wyniki są podawane dla każdej siły wywołującej efekt ściskania nieużebrowanego środnika.
Interakcja NTM (5.6.7)
- Program Robot przeprowadza analizuję każdego panelu w 11 etapach obliczeń.
- Obliczenia są prowadzone dla wszystkich przypadków obciążeniowych zdefiniowanych przez użytkownika w polu Obciążenia automatyczne.
- Wyniki podawane są w punkcie panelu, w którym wystąpiło największe wytężenie.
Stateczność ściskanej półki (5.7.7)
- Program wykonuje sprawdzenia stateczności ściskanej półki w 3 równo od siebie oddalonych punktach (początek, środek i koniec półki).
- Program sprawdza geometryczny warunek stateczności ściskanej półki zgodnie ze wzorem (5.80).
Stateczność żeber poprzecznych
- Kontrola odbywa się w miejscach występowania żeber.
- Jeśli żebro jest obciążone bezpośrednio siłą skupioną, to do weryfikacji tego żebra zostanie wzięta wprost ta siła. Jeśli żebro nie jest bezpośrednio obciążone siłą skupioną, wówczas program oblicza siłę ściskającą żebro na podstawie wzoru (5.63). Jeśli siła skupiona rozciąga żebro, wówczas obliczenia dla tego żebra są pomijane.
- Składanie wielu sił obciążających żebro odbywa się w sposób analogiczny, jak dla sił skupionych działających na nieużebrowany środnik.