Właściwości pręta

Opcja służy do przedstawiania parametrów prętów zbrojeniowych wyznaczonych podczas wymiarowania elementów konstrukcji żelbetowych. Opcja ta jest dostępna po wybraniu polecenia Zbrojenie / Właściwości pręta.

Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawia się pokazane poniżej okno.

Jeżeli w oknie graficznym lub tabeli prętów zbrojeniowych nie został wybrany żaden pręt zbrojeniowy, to przedstawione powyżej okno dialogowe jest puste. Jeśli użytkownik wybierze pręt zbrojeniowy, to okno dialogowe będzie składało się z trzech kart:

Na karcie Ogólne prezentowane są podstawowe informacje dotyczące wybranego pręta zbrojeniowego: typ stali, symbol normowy, klasa stali, średnica pręta zbrojeniowego oraz jego kształt. Karta Parametry kształtu zawiera kod kształtu pręta oraz jego charakterystyczne wymiary. Na karcie Położenie prezentowane są współrzędne początku pręta zbrojeniowego (na tej karcie można zmienić punkt odniesienia współrzędnych).

W górnej części okna dialogowego znajdują się następujące ikony:

— weryfikacja prętów zbrojeniowych wyznaczonych w wymiarowanym elemencie

— automatyczna weryfikacja zbrojenia; każda zmiana dokonana w zbrojeniu pręta powoduje uruchomienie weryfikacji prętów zbrojeniowych

— dodanie pręta zbrojeniowego i określenie jego parametrów oraz położenia

— dodanie grupy prętów; otwierane jest okno dialogowe Grupa nowych prętów, w którym podany może zostać wektor przesunięcia oraz liczba powtórzeń

— przesunięcie pręta lub grupy prętów; otwierane jest okna dialogowe Translacja prętów, w którym podany może zostać wektor przesunięcia

— usunięcie wybranego pręta lub grupy prętów

— uruchomienie kalkulatora zbrojenia.

Okno dialogowe może służyć również do zmiany wyznaczonego zbrojenia. Jeżeli w opisanym powyżej oknie dialogowym zostaną zmienione parametry wybranego pręta zbrojeniowego i naciśnięty zostanie przycisk Zastosuj, to zmiany dokonane w parametrach pręta zbrojeniowego zostaną uwzględnione w oknie edycyjnym i tabeli zbrojenia.

Przyciski "«" i "»" pozwalają na prezentację parametrów odpowiednio poprzedniego i następnego pręta zbrojeniowego na liście w tabeli zbrojenia.

W prawej górnej części okna dialogowego znajduje się przycisk Wybór trybu prezentacji zbrojenia . Po naciśnięciu tego przycisku zmieniają się karty prezentowane w tabeli zbrojenia. Zależnie od aktywnej karty w tabeli zbrojenia, zmienia się wygląd okna dialogowego Właściwości prętów. W przypadku włączonego przycisku Wybór trybu prezentacji zbrojenia w tabeli zbrojenia pojawiają się następujące karty:

Na pręcie Ogólna prezentowane są wszystkie pręty zbrojeniowe występujące w konstrukcji, pogrupowane zależnie od grupy prętów. W tabeli zbrojenia można modyfikować następujące parametry prętów:

W przypadku wyboru karty Podłużne w tabeli zbrojenia można modyfikować następujące parametry wybranych prętów podłużnych:

W tabeli znajdującej się w górnej części okna dialogowego prezentowane są wymagane (teoretyczne) i rzeczywiste powierzchnie zbrojenia podłużnego. W dolnej części okna znajduje się przycisk pozwalający na definicję zakończeń pręta podłużnego. Przycisk Generacja zbrojenia poprzecznego służy do uruchomienia aktualizacji zbrojenia poprzecznego w przypadku, gdy zmodyfikowany został układ prętów podłużnych w tabeli zbrojenia.

W przypadku wyboru karty Poprzeczne w tabeli zbrojenia można modyfikować następujące parametry wybranych prętów poprzecznych:

Opcja Opis od lica podpory ustala, od której strony przęsła opisywane są rozstawy prętów w Tabeli zbrojenia.

Przycisk Automatyczna generacja strzemion pozwala na ponowne wygenerowanie strzemion przez program.

Można również wymusić symetryczny rozkład strzemion (przyjmując jako wzorzec strzemiona po lewej lub prawej stronie belki)

W przypadku wyboru karty Podłużne otworu tabela zbrojenia przyjmuje formę analogiczną, jak na karcie Podłużne, z tym że dodatkowo możliwa jest definicja wysięgu prętów poza krawędź otworu. W oknie Właściwości prętów prezentowane są dane dotyczące geometrii otworu oraz wymagane (teoretyczne) i rzeczywiste powierzchnie zbrojenia podłużnego otworu (oddzielnie dla zbrojenia górą i dołem). W dolnej części okna znajduje się przycisk pozwalający na definicję zakończeń pręta podłużnego. Przycisk Generacja zbrojenia poprzecznego służy do uruchomienia aktualizacji zbrojenia poprzecznego w przypadku, gdy zmodyfikowany został układ prętów podłużnych w tabeli zbrojenia.

W przypadku wyboru przycisku Poprzeczne otworu tabela zbrojenia oraz okno Właściwości prętów przyjmuje formę analogiczną, jak na karcie Poprzeczne.

W przypadku wyboru karty Bielles (dla normy francuskiej BAEL), poświęconej analizie rozpór przypodporowych, w tabeli zbrojenia prezentowana jest lista wszystkich podpór dla poszczególnych przęseł belki wraz z ewentualnym zbrojeniem przypodporowym. W dolnej części okna znajduje się przycisk pozwalający na modyfikacje kształtu prętów.

W tabeli zbrojenia można modyfikować następujące parametry dotyczące prętów wzmacniających rozpory betonowe przy podporze:

Ponadto w tabeli prezentowana jest całkowita powierzchnia zbrojenia generowana w postaci dodatkowych klamer nad podporą.

Po wybraniu podpory prowadzi w oknie Właściwości prętów szczegółowych prezentowane będą wyniki dla rozpór betonowych. Dane te prezentowane są w tabeli, oddzielnie dla rozpory dolnej oraz dla rozpór powstałych przez dodanie dodatkowego zbrojenia w postaci klamer nad podporą (rozpory górne):