Symetria osiowa

Opcja służąca do wykonywania symetrii osiowej wybranych węzłów/elementów tworzonej konstrukcji dostępna jest:

Aby zdefiniować operację symetrii osiowej, po zdefiniowaniu podstawowych parametrów w wymienionych poniżej polach okna dialogowego Symetria osiowa:

Należy zdefiniować oś symetrii poprzez podanie parametrów w polach: Początek i Koniec

Po graficznym zdefiniowaniu osi symetrii zostaje wykonana operacja symetrii osiowej dla wybranych elementów lub węzłów, a jeśli nie zostały zaznaczone żadne obiekty, należy je wybrać klikając opcję Wybierz w menu kontekstowym. Program Robot pozostanie w dalszym ciągu w stanie „symetrii osiowej" dopóki nie zostanie wybrana następna komenda lub naciśnięty klawisz <Esc>.

Jeżeli oś symetrii została zdefiniowana ręcznie w oknie dialogowym, to aby operacja symetrii osiowej została wykonana, konieczne jest naciśnięcie klawisza Zastosuj.

Uwaga: Operacja symetrii osiowej nie zostanie wykonana, gdy nie zdefiniowano żadnego elementu konstrukcji lub gdy w utworzonej konstrukcji nie dokonano selekcji elementów lub węzłów.

Jeżeli w systemie wybrano tryb kursora Siatka lub Auto, to w polach edycyjnych Początek i Koniec podawane są współrzędne punktów określających położenie osi symetrii. Jeśli natomiast wybrano tryb kursora Węzeł, to w polach edycyjnych Początek i Koniec podawane są numery węzłów określających oś symetrii.

Pole Oś symetrii przyjmuje następujący wygląd w zależności od trybu kursora:

W zależności od wybranego w programie Robot widoku (2D lub 3D) pola edycyjne służące do definiowania osi symetrii zawierają 2 lub 3 współrzędne.