Po wybraniu karty Parametry w oknie Definicja modelu przegubu nieliniowego na ekranie pojawia się przedstawione poniżej okno dialogowe.
W górnej części okna dialogowego znajduje się wykres zdefiniowanego modelu przegubu.
W górnej części karty znajduje się niedostępne pole edycyjne, w którym prezentowana jest nazwa aktywnego modelu przegubu. Ta karta zawiera opcje określania typu modelu przegubu i definiowania parametrów modelu.
Jednostki wyświetlane są na wykresie: oś odciętych: Przemieszczenie (mm), Obrót (rad) lub Odkształcenie, oś rzędnych: Siła (kN), Moment (kN*m) lub Naprężenie (MPa).
Po wybraniu typu Naprężenie-odkształcenie nie są dostępne opcje Oszacuj obrót graniczny i Oszacuj moment graniczny.
W polu Wartości kontrolne dostępne są następujące opcje:
W polu Wartości kontrolne pola edycyjne dla wartości ujemnych nie są dostępne, gdy na karcie Punkty włączona została opcja Symetria. Wartości są kopiowane (ze zmianą znaku na przeciwny) z pól osi dodatniej.
Jeżeli opcja Oblicz siłę (przemieszczenie) graniczną jest wyłączona, to wartości definiowane w tabeli dostępnej na karcie Punkty będą wielkościami absolutnymi podanymi we właściwych jednostkach. Jednostki te podlegają przeliczeniu przy zmianie jednostek.
Jeżeli opcja Oblicz siłę (przemieszczenie) graniczną jest włączona, to wartości definiowane w tabeli dostępnej na karcie Punkty będą wielkościami bezwymiarowymi określanymi na postawie przebiegów normowych, odniesionymi do wielkości referencyjnych, tj. siły granicznej i/lub przemieszczenia granicznego wyznaczanego w trakcie obliczeń dla każdego pręta z osobna. Należy pamiętać, że w takim przypadku wartości na wykresach nie podlegają przeliczeniu przy zmianie jednostek.
Wartości referencyjne sił i przemieszczeń zależą od danych przekroju, materiału, jak i od pozostałych cech pręta, na którym zadano przegub (np.jego długości). Wartości referencyjne dla sił Qce są wyznaczane jako wartości dla dodatniej półosi. Wartości referencyjne przemieszczeń to przemieszczenia (uogólnione) odpowiadające referencyjnej wartości dla sił Qce przy założeniu początkowej sztywności.
W obecnej wersji programu Robot automatyczne wyznaczanie wartości odniesienia sił i przemieszczeń możliwe jest jedynie dla przekrojów stalowych o właściwościach zapisanych w bazie danych lub zdefiniowanych przez użytkownika dla:
Jeśli wybrano inny typ przekroju (materiału) lub w bazie przekrojów brak jest danych niezbędnych do wyznaczenia wartości referencyjnych, to dalsza analiza jest przerywana i wskazywany jest pręt, na którym stwierdzono brak danych. Analiza będzie możliwa po zadaniu charakterystyki na danym pręcie jako wartości absolutnych wyznaczonych przez użytkownika.
Parametry referencyjne zostały przyjęte zgodnie z uwagami dostępnymi w publikacji FEMA: NEHRP Guidelines for the Seismic Rehabilitation of Buildings, Chapter 5.
W dolnej części okna dialogowego znajduje się pole wyboru Sposób odciążania. Pozwala ono na wybór następujących typów odciążania (patrz również rysunek poniżej):