Metoda kopertowa

Rozkład kopertowy ma na celu przeniesienie obciążeń przyłożonych do płyty lub okładziny na elementy prętowe podpierające płytę/okładzinę, elementy powierzchniowe (panele) dochodzące do płyty/okładziny oraz podpory, w których określone zostały geometryczne wymiary podpory (opcje zaawansowane w definicji podpór). Okładzina może być zdefiniowana dowolnym konturem, który może zawierać wewnątrz otwory.

Rozkład powierzchni obciążenia jest oparty bezpośrednio na kopertowym (trapezowo—trójkątnym) podziale obszaru, analogicznym do budowania rzutu połaci dachowych. Suma obciążenia przypadającego na podparcie jest równa powierzchni obszaru przypadającej na belkę / krawędź / podporę pomnożonej przez wartość obciążenia. Jeżeli rzut podzielonego kształtu wypada poza prętem, to ta część przykładana jest do pręta jako siła skupiona w węźle.

W przypadku podpory obciążenie z obszaru przypadającego na węzeł jest zamieniane na siłę skupioną.

Obciążenia z okładzin/paneli z kopertowym rozkładem obciążeń przykładane są na wszelkie obiekty znajdujące się w konturze i płaszczyźnie okładziny/panelu:

Uwaga:
Uwaga: Rozkład kopertowy może być stosowany, jeśli powierzchnia obciążana jest płaska.

Program Robot zawiera również mapy rozkładu obciążenia. Po wybraniu opcji Obszary rozkładu obciążenia w oknie dialogowym Wyświetlanie (karta Obciążenia) wyświetlany jest rozkład obciążenia, zgodnie z metodą kopertową.

Na wszystkich okładzinach obliczonych metodą kopertową program Robotwyświetla mapy przynależności poszczególnych obszarów do danych podpór. Wyrysowanie mapy polega na nałożeniu kolorów na wszystkie kontury połaci w taki sposób, aby na żadnej z krawędzi nie było granicy konturów z tym samym kolorem.

Istnieje możliwość wybrania obiektów, które leżą w płaszczyźnie okładziny (lub panelu z wybranym rozkładem kopertowym w modelu obliczeniowym), a nie będą przenosić obciążenia. W rzeczywistej konstrukcji mogą to być np. elementy stężenia dachowego, które nie przenoszą obciążenia przekazywanego przez pokrycie. Takie obiekty można wybrać na dwa sposoby: