Okno dialogowe Opcje zaawansowane (belki żelbetowe)

Okno dialogowe Opcje zaawansowane pozwala zdefiniować dodatkowe opcje dla obliczeń podczas wymiarowania belek żelbetowych.

Dostęp

Elementy okna dialogowego

Uwaga: Zawartość okna dialogowego Opcje zaawansowane zależy od normy wybranej podczas wymiarowania belek żelbetowych; niektóre opcje mogą być niedostępne.
Redystrybucja momentów podporowych
Redukcja momentów przez podporę
Po zdefiniowaniu w tym polu wartości (w procentach) współczynnika redystrybucji równej np. 20% wymuszane jest obniżenie momentów podporowych o 20% w porównaniu z rzeczywistym całkowitym momentem na podporze; konsekwencją tego jest automatyczne zwiększenie momentów przęsłowych w sąsiadujących przęsłach.
Uwaga: W przypadku normy EN 1992—1—1:2004 AC:2008 oraz wszystkich załączników krajowych współczynnik zmiany rozkładu może również być obliczony automatycznie (przez wybranie opcji Auto) na podstawie równań podanych w normie.
Współczynnik redystrybucji dla obciążenia stałego
Po zdefiniowaniu w tym polu wartości współczynnika redystrybucji równego np. 0.8 wymuszane jest obniżenie momentów podporowych o 0.2 w porównaniu z rzeczywistym całkowitym momentem na podporze; konsekwencją tego jest automatyczne zwiększenie momentów przęsłowych w sąsiadujących przęsłach.
Unikanie zbrojenia ściskanego na podporze
Działanie opcji jest zależne od obecności zbrojenia ściskanego na podporze; gdy opcja jest aktywna oraz w trakcie działania programu zostanie stwierdzone, że potrzebne jest zbrojenie ściskane na podporze, to wykonywana jest redystrybucja momentów podporowych do takiego stopnia, aby wyeliminować zbrojenie ściskane.
Obliczenia długości przęsła dla podpór betonowych
Umożliwia określenie sposobu, w jaki program akceptuje schemat statyczny belki z podporami betonowymi.

Schemat statyczny belki z podporami ceglanymi brany jest zawsze do osi podpory ceglanej. Dla różnych norm mogą tu występować różnice związane ze stawianymi przez nie wymaganiami co do rozpiętości obliczeniowej.

Moment na skrajnej podporze (przegub)

Umożliwia wymuszanie momentu proporcjonalnego do maksymalnego momentu przęsłowego (na sąsiadującym przęśle) nad podporą przegubową. Opcja ta pozwala na uwzględnienie w obliczeniach momentów wynikających z rzeczywistej pracy podpór modelowanych jako idealnie przegubowe. Po zdefiniowaniu w tym polu wartości współczynnika na przegubowej podporze skrajnej jest generowany moment o wartości równej iloczynowi współczynnika i maksymalnego momentu przęsłowego.

Liczba punktów obliczeniowych w przęśle

Określa liczbę zdefiniowanych punktów dla każdego przęsła, w których program wykonuje obliczenia. Im większa liczba punktów zdefiniowana przez użytkownika, tym czas obliczeń zwiększa się. Wyniki obliczeń w każdym punkcie dostępne są na ekranie Belki — wyniki, w tabeli na karcie Wyniki.

Długość wspornika, na której pomija się weryfikację nośności

Określa długość, na której nośność na zginanie jest ignorowana. Nośność belki sprawdzana jest od lica, czyli od miejsca gdzie zbrojenie nie zostanie doprowadzone (otulina, zagięcie pręta z uwagi na długość zakotwienia). Dzięki tej opcji nie są generowane komunikaty o niespełnionej nośności.

Automatyczne generowanie ciężaru własnego dla nowych belek
Jeśli jest zaznaczona opcja Uwzględnienie ciężaru własnego, to następuje automatyczne dodanie przypadku obciążenia ciężarem własnym; przypadek jest tworzony w momencie definiowania nowej belki.
Uwaga: Opcja jest w wersji stand—alone modułu Belki żelbetowe.
Uwzględnienie siły osiowej

Jeśli opcja jest zaznaczona, to belki są wymiarowane jako elementy ściskane mimośrodowo. Po włączeniu opcji Wyświetlanie wykresów dla wszystkich kombinacji uaktywnia się opcja Zapis wyników dla wszystkich kombinacji.

Uwzględnienie skręcania
Jeśli opcja jest zaznaczona, podczas wymiarowania belki są brane pod uwagę momenty skręcające.
Wyświetlanie wykresów dla wszystkich kombinacji
Umożliwia przeglądanie wykresów sił wewnętrznych i ugięć dla każdej kombinacji z osobna.
Redystrybucja siły ścinającej w pobliżu podpór
Umożliwia użycie zredukowanej siły ścinającej na podporze.
Uwaga: Opcja ta jest dostępna dla norm francuskiej, amerykańskiej, polskiej, rosyjskiej i hiszpańskiej.
Dodatkowe punkty obliczeniowe
Tworzy kilka dodatkowych punktów obliczeniowych dla poszczególnych przęseł. Punkty te są tworzone w ekstremach sił wewnętrznych oraz w pobliżu podpór i krawędzi otworu. Ta opcja zapewnia dokładniejsze obliczenia przy nieznacznym zwiększeniu liczby punktów obliczeniowych.
Uwaga: Zaznaczenie opcji Uwzględnienie skręcania i Wyświetlanie wykresów dla wszystkich kombinacji powoduje zwiększenie czasu obliczeń. Proces tworzenia kombinacji dla obciążeń zmiennych jest bezpośrednio związany z n! , co powoduje gwałtowny wzrost ich ilości. Dla kilkunastu rekordów obciążeniowych liczba kombinacji może przekroczyć 1 milion; z tego powodu ilość rekordów obciążeniowych dla tak zdefiniowanego problemu jest ograniczona. Należy pamiętać o tym, że każde obciążenie zmienne generuje odrębny rekord obciążeniowy na każdym przęśle.